Zvířata mají svého ombudsmana. Jiří Pospíšil založil spolek, který chce hájit jejich práva
Zakládáme spolek, který bude hájit práva zvířat, oznámil dnes europoslanec a pražský zastupitel Jiří Pospíšil. Chce pomáhat nejenom konkrétním zvířatům, obracet se na něj mohou i jiné neziskovky. Třeba tehdy, když budou potřebovat právní pomoc. Na základě jednotlivých kauz se také bude snažit měnit legislativu. Jedna z prvních věcí, kterou se rozhodl prosadit, jsou povinné kamery na jatkách. Organizaci podpořila i herečka Eva Holubová.
„Dnes oficiálně oznamujeme, že jsme si založili spolek na ochranu zvířat. Jmenuje se Zvířecí ombudsman a bude stát na síti dobrovolníků. Lidé, kteří budou vědět o nějakém týraném zvířeti, případně budou řešit právní problém s nějakým zvířetem, se na nás mohou obrátit,“ řekl Jiří Pospíšil. Kontakt lidé najdou na webových stránkách https://zvireciombudsman.cz/.
Pospíšil prozradil, že založení podobné organizace už zvažoval několik let. Ochrana zvířat je totiž podle něj nedořešená a úřady tuto problematiku často bagatelizují. „Měl by tady existovat někdo, kdo bude práva zvířat sledovat dlouhodobě, v celé šíři a bude také partnerem všem dalším spolkům,“ vysvětlil.
Doporučujeme: Konec hrubého zacházení se zvířaty. Jatka v Hraběticích ukončila svůj provoz
Pokud se navíc některé případy opakují, nemělo by to zapadnout. „Zákonodárci by na to měli reagovat úpravou legislativy,“ domnívá se Pospíšil. I v této oblasti se chce Zvířecí ombudsman angažovat – spolek bude tlačit na příslušná ministerstva, poslance i senátory, aby se ochranou zvířat víc zabývali.
Kamery na jatkách a psi na řetězu
„Třeba letos máme v plánu otevřít diskuzi o zavedení kamer na jatkách. Videa, která občas z těchto míst uniknou, jsou totiž děsivá,“ přibližuje. Povinný monitoring by to podle něj mohl změnit – zaměstnanci by si dávali větší pozor.
„Naše vize je taková, že bychom po vzoru Španělska zavedli kamery všude tam, kde se jakkoliv nakládá se zvířaty. Byly by v transportech i v místech, kde se zvířata usmrcují. Záznamy by se pak třicet dní archivovaly a veterinární správa by si je mohla kdykoliv vyžádat a zkontrolovat,“ popsal europoslanec.
Kromě toho chce prosadit i zákaz chovu psů na řetězu nebo zrušit výjimku, podle které se nemusí čipovat psi používaní k pokusům v laboratořích. „Není tak nad nimi dostatečná kontrola. Nikdo přesně neví, kolik takových psů je a co všechno se s nimi děje,“ říká. Vyřešit chce také problematiku mazlíčků, kteří zůstanou v nevhodných podmínkách během dědickém řízení po úmrtí svého pána.
Doporučujeme: Tyran zvířat ublíží i dítěti. Každé podezření proto hlaste, nabádá veterináře jejich asociace
Zvířecího ombudsmana podpořila i herečka Eva Holubová. „S Jiřím Pospíšilem nás dlouhodobě pojí láska k umění a ke zvířatům. Takže když jsem se o této jeho aktivitě dozvěděla, rozhodla jsem se zapojit,“ řekla.
Ve spolku chce plnit roli „slečny Marplové“ – jako amatérský detektiv od Agathy Christie bude případy týraných zvířat sama vyhledávat. „Budu zjišťovat, kde jaké zvíře trpí. Budu ty lidi práskat a udávat,“ slíbila. Jako aktivistka se chce zapojit i do jednání s úřady.
I ona ale přišla s jedním nápadem, který by ráda v budoucnu prosadila. „Je důležité, aby se lásce k přírodě a ke zvířatům učily už děti. V Rakousku nebo v Anglii kvůli tomu zavedli ve školách něco, jako je občanská výchova k přírodě. Řeší se tam například to, jaké dopady má na domácí i divoká zvířata silvestrovský ohňostroj v lesoparku. Nebo další důležité věci,“ popisuje. Děti si tak podle ní uvědomí, že má každý jejich čin konsekvence. Naučí se větší empatii a ohleduplnosti.
„Pokud by něco takového zavedlo i české ministerstvo školství, bylo by to vynikající. Pokud se totiž staneme citlivějšími ke zvířatům, budeme citlivější i vůči sobě,“ uzavřela Eva Holubová.
Text: Veronika Rodriguez
Úvodní foto: Freepik