Zakažte norování, žádají Nekulu ochránci zvířat. Resort chce tento způsob lovu naopak rozšířit

Za zákaz norování lišek bojují i někteří myslivci. Jde podle nich o krutou a překonanou metodu. Ministerstvo zemědělství, které se právě chystá novelizovat myslivecký zákon, ale nic takového nepřipouští. Podle mluvčího resortu Vojtěcha Bílého se norování naopak ještě víc rozšíří. Má se stát „efektivním způsobem regulace invazních druhů“.

Myslivci obklíčí liščí noru a vpustí do ní psa. Jeho úkol je jediný: zardousit všechno živé uvnitř. Liščí matku i její potomky. Pokud některé z mláďat přežije, vezme si ho na starosti myslivec. Buď ho okamžitě zastřelí, nebo ho později použije k výcviku psa. Další nechá umřít pomalou smrtí hladem. Tak vypadá takzvané norování – velmi krutý způsob lovu lišek. V Česku je i přes kritické hlasy ochránců zvířat stále legální. Nyní se to někteří z nich pokusí změnit.

Vlnu zájmu o osud lišek totiž znovu vzbudil příspěvek, který se před pár dny objevil na sociálních sítích. Zveřejnil ho Libor Šejna – vedoucí Záchranné stanice živočichů Makov na Písecku. Ukázal v něm zhruba měsíc a půl staré bezbranné lišče, které jedno takové norování přežilo. „Mělo obrovské štěstí. Vyroste a bude vráceno zpátky do volné přírody,“ uvedl. Drtivá většina rezatých mláďat ale krutým praktikám myslivců podlehne. „Jejich smrt je přitom naprosto zbytečná,“ domnívá se Šejna, který se pětatřicet let živil jako hajný.

Důvody pro lov lišek už totiž podle něj dávno pominuly. „Už neplatí, že by působily extra velké škody v řadách drobné zvěře – tedy bažantů, zajíců nebo koroptví. Naopak, je to šelma, která uloví spoustu myší na polích a sebere spoustu přejeté zvěře. Je to vlastně taková policie,“ řekl Zvířecím zprávám Libor Šejna. Kožešina, která byla ještě do konce dvacátého století velmi žádanou, už je podle něj také bezcenná.


Doporučujeme: Dvounohá liška ohromuje svou šikovností. Chodí vzpřímeně jako člověk


Foto: Pixabay

Překonaný je podle něj rovněž způsob tohoto lovu. Norování je totiž pozůstalost z dob před vynálezem střelných zbraní. Dnes už je její použití nehumánní. „Nikdy navíc nepochopím, jak někdo může ještě v roce 2023 lovit zvěř v době péče o mláďata,“ podotýká jihočeský hajný a pokračuje: „Každé zvíře má mít právo na ochranu, a to zvlášť v době, kdy přivádí na svět mladé. Kdo chce lišky lovit, ať je střílí v zimě.“

Skončete s nehumánní praxí

Vyzývá proto všechny myslivce i legislativce, aby s touto nehumánní praxí jednou provždy skončili. „Teď se připravuje novela mysliveckého zákona, bylo by proto skvělé, kdyby se podařilo tento způsob lovu zakázat,“ říká Šejna a pokračuje: „Také bychom měli dát lišce v čase vrhu mláďat dobu hájení, třeba od března do června. Jsem si jistý, že by s tím většina myslivců neměla problém. Z etických důvodů už totiž řada myslivců stejně lišky v tomto období neloví. Bohužel to ale stále nejsou všichni.“

Podobně to vidí i europoslanec a zakladatel spolku Zvířecí ombudsman Jiří Pospíšil. „Norování liščat považuji za krutou mysliveckou praktiku, která by měla být jednoduše zakázána. Skončit by měl také chov lišek v zajetí, které myslivci drží pro potřeby výcviku svých loveckých psů,“ řekl Zvířecím zprávám.


Doporučujeme: S propíchnutými čenichy museli tančit po žhavém uhlí. Teď edvědům pomáhají útulky


Skutečnost, že se část myslivecké veřejnosti dosud hlásí k takovým metodám a považuje je za přijatelnou součást své myslivecké tradice, je podle něj zarážející. „V očích veřejnosti se tím sami degradují na tyrany,“ domnívá se europoslanec. V rámci připravované novely zákona o myslivosti proto prý bude usilovat o legislativní změnu, která myslivcům zabrání nejenom střílení psů a koček, ale která jim zakáže také dopouštět se krutostí na liškách.  

Jenomže ministerstvo zemědělství pod vedením lidovce Zdeňka Nekuly žádné omezování lovu lišek nechystá. „Neplánujeme ani omezovat norování,“ napsal Zvířecím zprávám mluvčí resortu Vojtěch Bílý.

Naopak, tato metoda by podle něj měla dostat daleko větší prostor. „Ministerstvo životního prostředí totiž v rámci nedávné novelizace zákona o ochraně přírody a krajiny rozšířila možnost regulace invazních nepůvodních druhů – například psíka mývalovitého. A norování je jedním z efektivních způsobů regulace invazních druhů,“ uvedl Bílý.



Zdroje: Libor Šejna ze Záchranné stanice živočichů Makov, europoslanec Jiří Pospíšil, Ministerstvo zemědělství České republiky.

Text: Veronika Rodriguez
Úvodní foto: Freepik
Video: Libor Šejna / Záchranné stanice živočichů Makov