Kamera zachytila jelena, jak pojídá hada. Podle vědců nic zvláštního. Klidně se pustí i do ptáčat
To video trvá sotva dvaadvacet sekund, přesto vyvolalo na sociálních sítích doslova poprask. Samice jelena běloocasého na něm totiž s chutí pojídá hada. Jako kdyby to byly obyčejné špagety. Záběry pořídil lovec Trey Reinhardt z Texasu.
Většina lidí reaguje na záběry údivem. „Je to šílené!“ komentují hodujícího býložravce. Nevěří, že by se laň do nebohého plaza pustila sama. Přitom podle vědců o žádné překvapení nejde. Přežvýkavci se podle nich v určitých případech k takovýmto praktikám uchylují.
Třeba Robert Furness z Glasgowské univerzity už v roce 1988 popsal, že jeleni evropští občas okusují mláďat buřňáků severních – na zemi hnízdících přímořských ptáků. „Žvýkají jejich hlavy, nohy a křídla,“ vylíčil, co se děje na ostrově Rùm u západního pobřeží Skotska. Jeleni to ale podle něj dělají jen velmi vzácně – když jim jejich běžná strava neskýtá dost minerálů. „Pak si tyto živiny zkrátka musí obstarat predací,“ dodává v odborném magazínu Journal of Zoology.
Totéž zaznamenala i badatelka Pamela Pietz z University of Notre Dame. Natočila jeleny běloocasé, jak ničí hnízda zpěvných ptáků na pastvinách americké Severní Dakoty. Za oběť jim postupně padla nejprve mláďata vrabců, později i holátka kosů a vlhovců. „Jeleni přitom hnízda vybírali převážně v noci a jejich počínání bylo zjevně úmyslné,“ uvedla.
V minulosti se dokonce objevilo i video, na kterém si jeden ze sudokopytníků pochutnává na živé rybě.
Ovce s choutkami vlka
Masožravé choutky ale nemívají jen jeleni. Občas se projeví i u jiných druhů sudokopytníků. Podle zoologů z ochranářské organizace African Wildlife Foundation mezi ně patří třeba africká chocholatka schovávaná. Také u ní sice platí, že základ jídelníčku tvoří hlavně šťavnaté listí a kořínky, zvíře ale nepohrdne ani hmyzem či ještěrkou. Místy se prý poohlédne dokonce po menším hlodavci.
„Zálusk na maso ostatně mívají i ovce,“ připomíná další případ Robert Furness a pokračuje: „Třeba na Shetlandských ostrovech jsme zachytili ovce, které vybíraly hnízda ptáků rybáků. Holátkům pak okusovaly určité části těla.“
Doporučujeme: Želvy obrovské chladnokrevně loví a pojídají ptáky. Vědci to zachytili na videu
Důvod je podle vědců jediný: zvýšená potřeba živin. „Například axis indický, což je druh asijského jelena, má sice na jídelníčku více než 160 různých bylin a dřevin, přesto občas ohryzává kosti uhynulých zvířat. Dělá to ale jen v okamžiku, kdy potřebuje načerpat dostatek fosforu a vápníku na růst nového paroží,“ uvádí biolog Atul Deokar v magazínu Journal of Animal Health and Behavioural Science. Samice se zase do kostí zakousnou kvůli kojení.
Podobně to mají i jiní býložravci. „Zvlášť pokud se pohybují na půdě chudé na živiny,“ podotýká Robert Furness a dodává: „Pak se najednou i bezbranné ptáče nebo kus mršiny mohou stát klíčem k přežití. Skýtají totiž bohatý zdroj minerálů, bílkovin a tuků.“
Zdroje: instagramový profil Treye Reinhardta, magazín Journal of Zoology, web organizace African Wildlife Foundation, server JSTOR, magazín Journal of Animal Health and Behavioural Science, magazín Austral Ecology.
Text: Veronika Rodriguez
Úvodní foto je ilustrační. Zdroj: Pixabay