Kočky už se nebudou kastrovat. Postačí jedna injekce, tvrdí vědci. Čeští veterináři jsou ale skeptičtí

Jsme na stopě objevu, který může jednou provždy vyřešit problémy s přemnoženými toulavými kočkami, tvrdí vědci z Harvardu. Vyvinuli totiž antikoncepci, ke které stačí jedna jediná injekce. Kočka už nikdy nezabřezne. Čeští veterináři ale prvotní nadšení mírní. Hormonální antikoncepce má podle nich svá rizika a nová metoda nebude výjimkou. 

Vědci z Harvardu představili novou injekci jako revoluci v péči o zvířata. Genová terapie se podle nich podává v jedné jediné injekci a je prý trvalá. „Je také bezbolestná a neinvazivní – kočku není třeba stresovat náročným chirurgickým zákrokem,“ uvádí jeden ze spoluautorů studie a molekulární biolog David Pépin.

Zvířeti se podle něj jen vpíchne upravená virová buňka do stehenního svalu. Ta pak po těle rozešle genetický materiál, jenž svalovým buňkám předá informaci, že by měly začít vytvářet velké množství bílkoviny jménem anti-Müllerův hormon. Když její množství nabobtná na pětisetnásobek svých běžných hodnot, přestanou v kočičím těle dozrávat vajíčka. Kočka se stane sterilní.


Doporučujeme: Kastrujte a očkujte potulné kočky. Zaplatíme vám to, vzkazuje španělská vláda obcím


Foto: Pixabay

Prozatím to prý fungovalo u všech koček, na kterých to vědci vyzkoušeli. „Všem šesti kočkám, které byly do té doby zdravé a schopné plodit koťata, látka skutečně přivodila sterilitu,“ uvádí David Pépin. Ačkoliv měly možnost stýkat se s kocoury, žádná z nich podle něj koťata na svět nepřivedla. „Navíc jsme nezaznamenali žádné vážné nežádoucí účinky – ani v místě vpichu, ani během následujících kontrolních vyšetření. Podle našich pozorování kočky neměly ani bolesti,“ dodává.

Studie na devíti kočkách

Současně ale přiznává, že se výzkum konal jen na velmi malém vzorku zvířat – veterináři do studie zařadili jen devět koček. Šest z nich antikoncepci dostalo, další tři tvořili takzvanou kontrolní skupinu.

Nyní proto chtějí vědci požádat americké regulační orgány, aby jim povolili rozsáhlejší studii. Slibná genová terapie by totiž podle nich mohla v budoucnu regulovat nejenom počty přemnožených toulavých koček, ale i populace různých invazivních druhů. „Navíc velmi humánně,“ uvádějí.


Doporučujeme: Lidé běžně topí koťata, i když je to trestné. Ať obce kočky raději kastrují


Podle veterinářky Kateřiny Návojové Horáčkové, která se zaměřuje na léčbu koček, je ale jejich nadšení předčasné. „Uvedená metoda je prozatím ve stádiu výzkumu, navíc se zkoušela na velmi malém vzorku zvířat,“ hodnotí studii, která vyšla v magazínu Nature Communications.

Pokusná zvířata navíc podle ní nepocházela „z ulice“, ale ze sterilního prostředí laboratoře. S běžným životem tak nemají vůbec nic společného a výsledky mohou být zkreslené. „Skutečná míra účinnosti se zkrátka ukáže až ve chvíli, kdy budou probíhat klinické studie na větším počtu koček, navíc z běžné populace,“ napsala Zvířecím zprávám.

Foto: Freepik
Bez rizika to nebude

Velmi opatrná je i při hodnocení nulových vedlejších účinků. „Hormonální antikoncepce má svoje rizika a nová metoda nebude výjimkou,“ domnívá se odbornice z pražské Veterinární výjezdové služby U Stříbrné kočičky. Nic na tom podle ní nemění ani skutečnost, že se hormony nebudou do organismu dodávat přímo, nýbrž že se jejich produkce uměle vyprovokuje působením genů. „Vysoké hladiny anti-Müllerova hormonu totiž mohou způsobit nežádoucí účinky úplně stejně, jako je mohou vyvolat hormony dodané zvenčí,“ podotýká. Studie amerických vědců možná jen podle ní netrvala dost dlouho na to, aby se problémy projevily.

„Když to shrnu – neočekávám žádné závratné zvýšení bezpečnosti takovéto formy antikoncepce. Stále se bude jednat jen o hormonální antikoncepci, i když k tomu bude přidaná zmíněná metoda genového přenosu,“ píše a dodává: „Nejbezpečnějším způsobem, jak kočce zabránit mít koťata, prozatím stále zůstává kastrace.“


Co víte o kastracích? Zkuste si kvíz:

Zdroje: studie v magazínu Nature Communications, server El Tiempo, Komora veterinárních lékařů ČR a  MVDr. Mgr. Kateřina Návojová Horáčková z Veterinární výjezdové služby U Stříbrné kočičky.

Text: Veronika Rodriguez
Úvodní foto: Freepik