Dosud zažila jen klec a pokusy. Osmadvacetiletá šimpanzice poprvé spatřila nebe

Zažila jen klec a kruté laboratorní pokusy. Nikdy neviděla slunce, ani se nedotkla trávy. Když se tedy poprvé dostala ven, oněměla úžasem. „Ohromeně zírala na nebe a nedokázala se ho nabažit,“ popisuje dojemný okamžik v životě osmadvacetileté šimpanzice Vanilly primatolog Andrew Halloren z organizace Save The Chimps. Záběry představil koncem června na sympoziu Americké společnosti primatologů v Renu.

Vanilla se na nich poprvé seznamuje se svým novým domovem – rezervací u floridského města Fort Pierce. Nejprve se jí ven moc nechce, bázlivě váhá. K prvnímu kroku ji musí popostrčit parťák Halloren, což je alfa samec její nové rodiny.

Když se ale konečně odhodlá, neskrývá nadšení.  „Je nádherné pozorovat tvora, který dostal po letech utrpení svobodu. Vanilla si jí nesmírně užívá, je opravdu šťastná,“ řekl Halloren. 



S šimpanzicí se totiž život doposud nemazlil. Narodila se ve výzkumné laboratoři v New Yorku, kde se prováděly děsivé experimenty na primátech. Vědci na nich zkoušeli například možnosti umělého oplodnění, transfuze krve či vakcíny.  Třeba proti viru HIV nebo hepatitidě typu B. „Prošly tudy tisíce zvířat a všechna zažívala peklo,“ popisuje poměry v newyorském zařízení Dan Mathews z organizace Save The Chimps.

Kromě invazivních experimentů ochránci kritizovali i podmínky, v jakých se zvířata nacházela. „Opice žily v malých drátěných klecích, které visely těsně nad zemí. V každé z nich bylo umístěné jedno zvíře, naprosto izolované od všeho ostatního,“ říká Mathews. Šimpanzi tak na sebe sice viděli, fyzický kontakt spolu ale mít nesměli. „Pokud by se totiž nechali pohromadě, navzájem by se chránili. Hlavně matky by obětavě bojovaly za svoje děti. Pokusy by byly prakticky nemožné,“ vysvětluje Dan Mathews.

Na tomto místě strávila Vanilla první dva roky svého života.


Doporučujeme: Další průšvih španělské laboratoře. Kromě týrání zvířat také falšovala výsledky


Šimpanzice Vanilla. Zdroj: Save the Chimps

Pak se ale laboratoř zavřela. Stalo se to krátce poté, co ji Ministerstvo zemědělství Spojených států obvinilo z nedbalostní smrti několika šimpanzů a dalších opic. Zvířata, která v ústavu zbyla, úřady rozmístily do rezervací po celé Americe. Vanilla spolu s dalšími devětadvaceti šimpanzi putovala do kalifornské záchranné stanice Wildlife Waystation.

Plot a studený beton

„Její životní podmínky se tím sice výrazně zlepšily, konečně se zbavila jehel a bolesti, k ideálu to ale pořád mělo daleko,“ řekl primatolog Andrew Halloren. Šimpanzi se totiž v útulku mačkali v malých kotcích, každá skupina neměla větší prostor než garáž. „Pod nohama měli navíc jen betonovou zem a nad hlavami střechu. Nemohli tedy ani běhat po trávníku, ani koukat na nebe. Věčně se také stresovali příchozími návštěvníky,“ popsal Halloren. Zvířata v zařízení několikrát ohrozily i požáry.

Tam si Vanilla pobyla dlouhých šestadvacet let – dokud zařízení nezkrachovalo. Teprve pak se konečně dostala ven pod širé nebe. Spolu s dalšími šesti primáty z tohoto zařízení se jí ujala organizace Save the Chimps.


Doporučujeme: S propíchnutými čenichy tančili po žhavém uhlí. Týraným medvědům teď pomáhají útulky


Nyní se šimpanzice prohání po umělém ostrově velkém asi šedesát hektarů. Bydlí tam spolu s osmnáctičlennou tlupou, která ji bez problémů přijala. Zvířata z její nové rodiny pocházejí z podobných podmínek – některá zažila experimenty, další sloužila jako atrakce pro turisty. „Její nový domov nezná žádné mříže ani ploty, od ostatních výběhů je oddělený jen vodním příkopem. Zvířata si tam mohou běhat, jak se jim zlíbí. Mohou se třeba jen tak válet v trávě nebo šplhat po stromech,“ popisuje Dan Mathews. 

Rezervace s dvanácti takovými ostrovy leží poblíž floridského městečka Fort Pierce. Získala si sympatie mnoha slavných osobností – podporuje ji například zpěvák Paul McCartney nebo herec Alan Cumming.


Rezervace, kterou spravuje organizace Save the Chimps. Primáti tam žijí v tlupách na uměle vytvořených ostrovech. Zdroj: Save the Chimps

Zdroje: organizace Save the Chimps, list New York Post, server Daily Mail, server Mirror, LEMSIP.

Text: Veronika Rodriguez
Úvodní foto: Save the Chimps