Granule ano, domácí zabíjačka ne. Španělsko chovatelům nařizuje, čím smí krmit mazlíčky
Žádné zbytky od stolu, ani prejty z domácí zabíjačky. Misky domácích mazlíčků ve Španělsku už lze plnit jen granulemi či speciálně vyrobenými konzervami. Pokud dává chovatel přednost syrovému krmivu, smí sáhnout je po takovém, které je zdravotně nezávadné a má na to „razítko“ od veterináře. Jinak mu hrozí tučná pokuta.
To jsou nová pravidla, kterými se musejí od konce září letošního roku řídit všichni španělští chovatelé psů i koček. Nařizuje jim to nový zákon na ochranu zvířat.
Podle španělské vlády si totiž domácí mazlíčci zaslouží – stejně jako jejich páníčci – důstojný život. Ten přitom zahrnuje nejenom citlivé zacházení, ale také kvalitní a zdraví nezávadné stravování. „Krmit je vnitřnostmi a jatečně upravenými těly jiných zvířat, která neprošla zdravotními kontrolami, je proto zakázáno,“ uvádí přímo zákonná norma. Mazlíčci podle ní nesmějí takové krmivo dostat ani jako pamlsek či odměnu při výcviku.
Doporučujeme: Psí krmivo je plné bakterií odolných vůči antibiotikům. Hlavně to syrové, tvrdí veterináři
Část chovatelů totiž prý doposud krmila své mazlíčky syrovým masem a vnitřnostmi, které obsahovaly nebezpečné parazity a bakterie. Ty pak mohly ohrozit nejenom je, ale rovněž jejich majitele.
„Dělali to hlavně obyvatelé venkovských oblastí, kteří chovají také hospodářská zvířata. Zbytky z jejich porážky pak dávali právě těmto mazlíčkům,“ vysvětluje server El Debate.
Pokuta až 240 tisíc korun
To už ale teď nebude možné. Zákon sice krmení syrovým masem a vnitřnostmi přímo nezakazuje, klade na něj ale daleko vyšší nároky – nezávadnost domácí stravy musí nejprve posvětit veterinář.
Vhodný „barf“ bude možné pořídit například ve specializovaných prodejnách pro psy a kočky.
Pokud se chovatelé novým pravidlům nepodřídí, hrozí jim vysoká pokuta. Úřady jim mohou vyměřit 500 až 200 000 eur, což znamená 12 tisíc až 240 tisíc korun.
Doporučujeme: Veterináři zjistili, která kočičí plemena nejvíc trpí na močové kameny. Je jich pět
Zákon o lepších životních podmínkách zvířat přináší i další změny. Chovatelé například nesmějí nechat svého domácího mazlíčka dlouho samotného – psi smí zůstat sami doma maximálně čtyřiadvacet hodin, kočku lze takto opustit nejdéle na tři dny. Majitelé současně nesmějí zvířata zavírat na balkonech, terasách či v autech. Pokuta hrozí i takovému chovateli, který nechá své zvíře přivázané bez dozoru u obchodu, kam si jde nakoupit.
Nový zákon rovněž zakazuje prodej koček, psů a fretek ve zverimexech. Kdo si chce pořídit domácího mazlíčka, může si ho buď adoptovat z útulku, nebo koupit od chovatele zapsaného v oficiálním registru. Toto nařízení ale začne platit až od září příštího roku.
Povinné kastrace koček a pojištění
Norma zakazuje i „nekontrolované množení“ zvířat – kočky musejí nechat jejich majitelé vykastrovat. Kdo zvíře kastrovat nechce, musí se zapsat do registru chovatelů.
Zákonodárci rovněž schválili pokuty pro chovatele, jejichž psi „očůrávají“ fasády domů či dveří. Pokud se jim v tom nepodaří zabránit, musí se majitelé takových mazlíčků postarat o to, aby pachové „značky“ z postižených míst zmizely. Vyčistit je přitom musejí výhradně „biologicky rozložitelnými přípravky“. Nic z toho se ovšem netýká loveckých a služebních psů.
Do budoucna zákon počítá i s povinnými kurzy pro majitele domácích mazlíčků. Pokud si budou chtít lidé pořídit jakékoliv zvíře, budou muset nejprve vyplnit on-line znalostní test. Nemine je ani nutnost zřídit si pojištění pro škody – pro případ, že by jejich zvíře komukoliv způsobilo majetkovou či jinou újmu.
Zdroje: Zákon č. 7/2023 o ochraně práv a dobrých životních podmínek zvířat; server El Debate, server Noticias de Álava.
Text: Veronika Rodriguez
Úvodní foto: Freepik