O Vánocích číhá na mazlíčky nebezpečí. Uškodit jim může čokoláda, rozinky i těsto

Zbytky z vánočního stolu mohou psa nebo kočku zabít. Zvlášť pokud obsahují čokoládu či náhradní sladidla. Přesto šedesát procent chovatelů svým mazlíčkům lidské jídlo během svátků dopřává. Vyplynulo to z průzkumu, který mezi 1300 majiteli zvířat uspořádala britská veterinární klinika Vets now. 

Přinášíme vám proto přehled, na co si dát největší pozor.

Podle ředitele Ústavu pro státní kontrolu veterinárních biopreparátů a léčiv Jiřího Bureše je jednou z nejběžnějších pochutin, kvůli nimž může mazlíček i uhynout, obyčejná čokoláda. Obsahuje totiž alkaloidy kofein a teobromin, které jsou pro psy a kočky toxické.


Doporučujeme: Pozor na jedovatý nikotin. Mazlíčka mohou elektronické cigarety i zabít


Foto: Freepik

„Pokud zvíře cukrovinku pozře, začnou tyto látky působit na jeho mozkovou kůru, srdce a ledviny,“ souhlasí i veterinářka Tereza Ježková. Zvíře pak začne být neklidné, zvrací a může mít průjem. Přepadnou ho také mohutné křeče, pomočování či žízeň.

Stačí k tomu přitom málo: „Třeba pro čivavu vážící kilo a půl může být smrtelná už dávka okolo 100 až 150 gramů mléčné čokolády. U hořké je to dokonce ještě méně jen šedesát gramů,“ upřesňuje Jiří Bureš.

Podobně podle něj může dopadnout i mazlíček, který si dá trochu pravého čaje, kávy nebo Coca-Colu. Také tyto pochutiny totiž obsahují kofein, teobromin a teofylin.


Doporučujeme: Připravte vánoční tabuli mazlíčkům. Máme recepty na psí cukroví a kočičí paštiku


Problematické jsou ale i hrozny a rozinky. A to především pro psy. „Přesná příčina se zatím neví, ale jednou z možností je, že zvíře spolu s rozinkami pozře i přílišné množství jednoduchých cukrů, což mu způsobí šok. Zvýší se vstřebání vápníku ze střeva a nadměrně vyplavený vápník v těle poškodí ledviny,“ vysvětluje veterinář.

Příznaky takové otravy se dostaví velmi brzy – přibližně po šesti hodinách od požití. Mazlíček většinou silně zvrací, může mít ale i průjem. „Má také bolesti břicha a trpí nechutenstvím,“ doplňuje odborník. Stejně jako u čokolády se mohou objevit žíznivost, křeče či pomočování.

Psa přitom ohrožuje i nepatrné množství hroznového vína – nebezpečná dávka začíná už na 2,8 miligramu na kilogram váhy zvířete. Popsán je dokonce případ, kdy jezevčíkovi selhaly ledviny jen po pěti bobulích vína.


Doporučujeme: Zvířata jsou mistři v samoléčbě. Znají lék na parazity, bolavé klouby i jedy


Foto: Freepik

Mezi další potraviny, které by měli lidé radši před zvířaty zamknout, patří xylitol neboli březový cukr. Jde o zvláštní druh sladidla, které se doporučuje diabetikům. Přidává se také do žvýkaček nebo zubních past. Pro zvířata je ale nebezpečné.

Důvod? „V trávicím traktu se totiž okamžitě vstřebává. Během pouhých dvaceti až čtyřiceti minut je tak hladina cukru v krvi na maximální hladině, což způsobí prudké vyplavení inzulinu a následný prudký sestup hladiny krevního cukru,“ uvádí Jiří Bureš. Zvířeti tak mohou během několika hodin selhat játra. Platí to hlavně u malých plemen psů či u králíků.

Ke zvířeti by se nemělo dostat ani avokádo. To totiž obsahuje persin, který mu může poškodit srdce, plíce a jiné tkáně. „Avokádo má navíc vysoký obsah tuku, což může způsobit žaludeční potíže, zvracení či zánět slinivky,“ upozorňuje na další položku na černé listině veterinář.


Doporučujeme: Záchvaty, úniky moči, kóma. Mazlíčků otrávených marihuanou přibývá


Muškátové a makadamové ořechy zase vyvolávají dočasné ochrnutí. „Jedovaté jsou samozřejmě i cibule, pažitka a česnek, jejichž látky narušují červené krvinky a mohou u psů vyvolat až anémii, slabost nebo dýchací problémy,“ přidává k výčtu nevhodných potravin Bureš.

Při pečení vánočního cukroví by si měly hospodyňky dát pozor i na syrové kynuté těsto. To totiž v teplém zvířecím traktu nabobtná a způsobí až přetočení žaludku. „To pak bez včasné operace končívá fatálně,“ říká odborník. Jako první pomoc veterináři doporučují vyvolat zvracení, podat zvířeti živočišné uhlí a vyrazit s ním k lékaři.

Zvěrolékaři ale upozorňují i na další jedy v domácnosti. Obrovské problémy mohou zvířatům způsobit třeba léky pro lidskou potřebu, řezané květiny nebo čisticí prostředky. Důkazem je množství případů, které každoročně řeší pražské Toxikologické informační středisko. Každým rokem se na ně obrátí kolem 180 chovatelů přiotrávených domácích mazlíčků. Která zvířata se ocitají v nebezpečí nejčastěji? Co jim konkrétně ubližuje? Na co si dát největší pozor? Podívejte se na náš přehled níže. 


Které druhy zvířat ošetřují veterináři kvůli otravě nejčastěji?

Čím se domácí mazlíčci přiotráví nejčastěji?

Chcete ochránit svého mazlíčka? Zapamatujte si tento seznam:


Zdroje: veterinární klinika Vets now, Ústav pro státní kontrolu veterinárních biopreparátů a léčiv, Toxikologické informační středisko, Morris Animal Foundation.

Autor: Veronika Rodriguez
Úvodní foto: Freepik
Foto v grafikách: Freepik a Pixabay