Zebry mění pruhy na puntíky. Je to nebezpečné, varují biologové
Měla by být pruhovaná. Místo toho se ale narodila s puntíky. Zebra, kterou se předloni podařilo vyfotit v rezervaci Maasai Mara v Keni, se stala vítanou turistickou atrakcí: lidé si její obrázky nadšeně sdíleli a komentovali. Jenomže podobné kuriozity se ve stádech afrických lichokopytníků objevují stále častěji. Podle bioložky Brendy Larisonové z Kalifornské univerzity v Los Angeles to ale může značit obrovský problém.
Skutečnost, že se zebra narodí s neobvyklým vzorem, je totiž výsledkem genetické mutace. Ta se nazývá pseudomelanismus a způsobuje, že se v kůži tvoří více černého barviva, než je běžné. Je to zkrátka chyba. Podobné odchylky by se proto u zeber neměly vůbec objevovat. Nebo jen velmi vzácně.
„Jenomže odchylky se objevují, a to stále častěji. Mutací jednoduše přibývá. Za posledních dvacet let vzrostl jejich počet dokonce na pět procent,“ říká bioložka. Zebry se podle ní rodí s jiným než pruhovaným vzorem, případně mají pruhy jinak zbarvené či „rozbité“.
Samotná populace zeber navíc slábne. Ve volné přírodě jich pobíhá až o čtvrtinu méně, než tomu bylo ještě před dvaceti lety. Zebry jsou také „vmáčknuté“ na mnohem menším území.
Doporučujeme: Přemalujte krávy na zebry. Ochráníte je před obtížným hmyzem, radí farmářům vědci
A to je podle badatelky právě ten problém: zeber je méně a jejich stáda se musí spokojit s daleko skromnějším územím. Nemohou migrovat z jednoho místa na druhé, jak tomu bylo v minulosti běžné. „Brání jim v tom lidská činnost. Postavili jsme zebrám do cesty nejrůznější ploty a silnice, které jim znemožňují se setkávat,“ uvádí Brenda Larisonová.
Populace zeber je tím pádem roztříštěnější a jednotlivá stáda izolovanější. Zvířatům se zužují možnosti pro výběr partnera – stále častěji se musí pářit příbuznými. „Tato nižší genetická rozmanitost pak vede právě k defektům, nemocem nebo dokonce neplodnosti,“ shrnula bioložka.
Ověřila si to prý v testech, při kterých spolu s dalšími kolegy zanalyzovala vzorky zebří DNA. Ty pocházely ze 140 různých afrických plání – včetně sedmi, na nichž se pohybovala zvířata s neobvyklými vzory srsti. Badatelé vzorky sesbírali na devíti různých místech na kontinentě. Výsledky jejich obavy potvrdily. „Ukázalo se, že zebry s abnormálním zbarvením skutečně vykazují zvýšenou úroveň inbreedingu – tedy příbuzenského křížení,“ uvedla bioložka.
Doporučujeme: Zvířecí teritoria se zmenšují. Narážejí na ploty a dálnice
To je podle ní obrovské varování: budoucnost zeber je ohrožena. Populace zvířat bude stále zranitelnější, v některých „komunitách“ vzniknou izolované poddruhy. Nakonec ale svět o zebry – tak, jak je známe – přijde. Svá zjištění badatelka publikovala v magazínu Molecular Ecology.
Podle Philipa Muruthiho – viceprezidenta mezinárodní ochranářské organizace African Wildlife Foundation – jde o nesmírně důležité zjištění. „Studie připomíná, že je třeba dohlédnout i na ty africké druhy, které se na první pohled nezdají ohrožené. Tento první pohled může klamat,“ řekl časopisu National Geographic.
Něco podobného se totiž před časem stalo i dalšímu symbolu Afriky – žirafám. „Také populace těchto zvířat za posledních třicet let výrazně prořídla, snížila se o dobrých třicet procent,“ řekl a doplnil: „Mohly za to přitom podobné důvody, tedy právě ztráta původních stanovišť a pytláctví.“ Žirafa už se tak podle zařadila mezi živočišné druhy, které jsou ohroženy takzvaným „tichým vyhynutím“.
Čokoládově zbarvený sameček s puntíky dostal jméno Tira.
Stal se vyhledávanou atrakcí:
Text: Veronika Rodriguez
Úvodní foto: Rahul Sachdev