Veterinářům se povedlo něco mimořádného: vrátili zrak skoro slepému tučňákovi
UVNITŘ VIDEO. Britští veterináři se pustili do unikátní operace. Čtyřletému tučňákovi Munchovi při ní odstranili z oka zakalenou čočku. Skoro slepému zvířeti tak navrátili zrak.
Vždycky byl mezi prvními. Jakmile spatřil kyblík s rybami, už se řítil k chovatelům. Tučňák Munch si svou svačinku pokaždé nesmírně vychutnával.
Jenomže pak se něco změnilo. Pracovníci Chesterské zoo si všimli, že se Munch začal pohybovat neohrabaně. „Plaval pomalu a opatrně, měl taky velké problémy s orientací. Občas narážel do dalších členů skupiny,“ popisuje chovatelka Sophie Bissaker. Některé ryby, které mu přistály skoro až u zobáku, tučňák dokonce vůbec neviděl.
Pracovníci zoo proto povolali veterináře a nechali zvíře vyšetřit. „Ukázalo se, že má šedý zákal a jeho vidění slábne. Na levé oko už viděl jen velmi málo a na pravé dokonce vůbec,“ shrnula Sophie Bissaker.
Doporučujeme: Na Antarktidě se mění podnebí, místo sněhu prší. Zabíjí to tučňáky
Veterináři se proto rozhodli pro operaci. Odvezli čtyřletého Moncha na kliniku v Sutton Weaveru, kde podstoupil dvouhodinový zákrok. Lékaři mu při něm zakalenou čočku, která bránila průchodu světla na sítnici, z oka vyjmuli.
„Byla to první operace svého druhu na světě. Tuto práci už dělám skoro čtvrt století, ale tučňákovi jsem oči opravdu ještě neoperovala. Munch byl můj první takový případ,“ řekla po úspěšné akci oftalmoložka Iona Mathieson a dodala: „Jsem moc ráda, že se všechno povedlo a sameček znovu vidí.“
Tučňák putoval po zákroku zpátky do zoo, kde mu chovatelé připravili zvláštní výběh. K dispozici tam měl mělký bazén na brouzdání a svou milovanou partnerku Wurly, která mu dělala po celou dobu společnost. Tam strávil několik týdnů rekonvalescence.
Návrat mezi své
Teď už je zase v pořádku. „Sice stále potřebuje oční kapky, mohl se ale vrátit mezi ostatní tučňáky. Vesele rejdí v bazénu a se svou Wurly dokonce založil rodinu,“ říká chovatelka Sophie Bissaker. Z Muncha je zkrátka znovu čilý a sebevědomý kluk.
O unikátní operaci informovala jak Chesterské zoo, tak veterinární klinika Eye Vet v Sutton Weaveru, na které se mladý tučňák léčil.
Tučňák Humboldtův je dnes jedním z nejohroženějších druhů tučňáků. Hnízdí pouze na západním pobřeží Jižní Ameriky – na skalách a útesech v Peru a v Chile. Tam obývá chladný, ale na ryby bohatý Humboldtův proud. Podle Mezinárodního svazu ochrany přírody (IUCN) už ve volné přírodě zbývá jen asi 24 tisíc těchto tučňáků. Dalších 15 tisíc našlo útočiště v různých zoologických zahradách.
Doporučujeme: Slonici Moshu zmrzačila nášlapná mina, veterináři jí vyrobili protézu
Text: Veronika Rodriguez
Úvodní foto: Matěj Baťha / Wikimedia Commons / CC BY-SA 3.0
Video: Chester Zoo