Ať zvířata chrání ústava, žádají Češi. Poslanci jim chtějí vyhovět, už mají hotový návrh

Pokud nežijí v blahobytu zvířata, nedosáhnou ho ani lidé. Naše životy jsou totiž neoddělitelně spjaty, domnívá se část poslanců. Chystají proto změny: chtějí zvířatům zajistit ústavní ochranu. „Společnost ostatně po podobném kroku volá. Jasně to ukazují průzkumy veřejného mínění,“ dodávají politici.

Pozměňovací návrh k sedmému článku české ústavy sepsala skupina poslanců minulý týden. Jak sami přiznali, přivedly je k tomu výsledky posledního průzkumu veřejného mínění agentury Focus. Celkem 63 procent lidí v něm totiž uvedlo, že by si takovou věc přála. „Společnost se zjevně vyvíjí, a to správným směrem. Lidé chtějí ústavní ochranu životního prostředí i zvířat,“ řekl jeden z předkladatelů návrhu a lidovecký poslanec Michael Kohajda.

Šéfka sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) k tomu dodala, že podobným směrem už se dávno vydávají i další evropské státy. „Blahobyt zvířat je totiž neoddělitelně spjatý s tím naším,” vysvětlila. Ochrana zvířat by proto i podle ní měla být zakotvená v české ústavě. 


Doporučujeme: Zvířata jsou vnímající bytosti. Nově je ochrání i ústava, rozhodla Belgie


Poslanci rovněž podotýkají, že pokud změna projde, ochrana zvířat konečně dostane pevný právní základ. Bude to podle nich jasný signál, že se mají zákony a předpisy na ochranu zvířat skutečně respektovat. „Zahrnutí změny do ústavy může mít rovněž mezinárodní vliv a zlepšit ochranu na celounijní úrovni,” doplnila pirátská poslankyně Klára Kocmanová. Podle poslance Josefa Bernarda ze STAN to navíc posílí občanskou odpovědnost v ochraně zvířat

Foto: Freepik

Změna by se měla odehrát konkrétně tak, že poslanci dopíšou do novely ústavy, která je aktuálně otevřená kvůli ministerstvu životního prostředí, že se stát musí zavázat nikoliv jen k ochraně životního prostředí a přírodních zdrojů včetně vody, ale také k ochraně zvířat.

Česko zaostává

Podle ústavního právníka Ondřeje Preusse tomu nic nebrání. Naopak, příslušný návrh je podle něj efektivní cestou, jak ochranu zvířat do ústavního rámce začlenit. „Zvolení článku sedm je skutečně vhodné, protože se již věnuje ochraně přírodního prostředí a přírodních zdrojů. Rozšíření o ochranu zvířat by proto bylo logické a konzistentní s existujícím smyslem článku,“ uvedl v posudku, který si nechala vypracovat organizace Ochránci zvířat. 

Česko není jediné, kdo se podobnými debatami zabývá. Začátkem května začlenili ochranu zvířat do své ústavy i belgičtí zákonodárci. (Psali jsme o tom ZDE.) Ústavně zakotvenou ji mají i Němci, Rakušané, Slovinci, Italové nebo obyvatelé Lucemburska.


Zkuste si náš kvíz:


Zdroje: Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky – Pozměňovací návrh novely Ústavy ČR, průzkum veřejného mínění agentury Focus, posudek ústavního právníka Ondřeje Preusse, organizace Obránci zvířat.

Text: Veronika Rodriguez
Úvodní foto: Freepik