Zvířata jsou vnímající bytosti. Nově je ochrání i ústava, rozhodli belgičtí zákonodárci

Jsou to vnímající bytosti, které si zaslouží náš respekt. Státní správa i obce proto musí dohlédnout na to, aby žila v dobrých podmínkách a bez utrpení. Řeč je o zvířatech. Belgický parlament je minulý týden zahrnul do ústavy. Právo na ochranu jim nově zaručuje sedmý článek tohoto dokumentu.

Belgie se tak zařadila k pěti dalším evropským zemím, které už zvířatům ústavní právo na ochranu přiznaly. Tedy k Německu, Slovinsku, Lucembursku, Itálii a Rakousku. „Je to historický úspěch a obrovské vítězství,“ zhodnotil výsledek čtvrtečního hlasování belgického parlamentu Michel Vandenbosch – šéf organizace na ochranu zvířat Gaia. 

Zahrnutí zvířat do ústavy totiž podle něj nebude mít jen symbolický význam, ale projeví se i v praxi. „Změní myšlení soudců,“ je přesvědčen Vandenbosch a dodává: „Začnou se na zvířata dívat jako na cítící bytosti, nikoliv jen jako na majetek.“ To se podle něj propíše i do trestů za týrání zvířat. „Budou přísnější,“ řekl. Změna nejvyšší právní normy má totiž velkou váhu.


Doporučujeme: Týrané šelmy budou mít zastání. Táborská zoo pro ně otevře záchranné centrum


Foto: Pexels

Úprava se ale neobešla bez bouřlivých diskuzí. Část belgického parlamentu se původně normu přijmout zdráhala. Třeba vlámský liberál a ministr zdravotnictví Vincent Van Quickenborne namítal, že se tím otevřou stavidla pro další novelizace. „Budou následovat další pokusy o zpřísnění této normy, už to vidím. Přijde zákaz konzumovat maso či zabít mouchu,“ uvedl.

Zvíře si zaslouží respekt

Podle ministra pro dobré životní podmínky zvířat Bernarda Clerfayta ale nikdo nic podobného nechystá. „Jakékoliv obavy jsou zbytečné. Zemědělci mohou stále chovat skot a drůbež, na tom se nic nemění,“ uklidňoval. Všichni se ale podle něj budou muset podřídit nové legislativě a chovat se ke zvířatům opravdu s respektem.

Další poslankyně Claire Hugonová navíc upozornila, že si lidé změnu ústavy přejí. „Přijetí nového článku podporuje celých 86 procent Belgičanů,“ citovala ze sedm let starého průzkumu organizace Gaia. Ještě větší procento obyvatel podle ní vnímá zvířata jako myslící a cítící bytosti, které si zaslouží respekt. „Takto je vidí dokonce 90 procent lidí,“ přiblížila.


Doporučujeme: Zakažte norování, žádají Výborného ochránci zvířat. Resort ho chce naopak rozšířit


Snahy zahrnout zvířata do ústavy a zajistit jim tak větší ochranu už se objevují i v Česku. A i tady si získaly podporu části politiků. Třeba pirátská poslankyně Klára Kocmanová loni v září řekla Právu, že si takovou změnu představit dokáže. „Samozřejmě by ale záleželo na konkrétním znění,“ podotkla.

Revizi by si podle ní zasloužila i změna některých dalších zákonů – například těch, které upravují délku a podmínky přepravy hospodářských zvířat do zemí mimo Evropskou unii. „Ruku bych zvedla i pro zákaz zabíjení jednodenních kohoutků, kteří nejsou ve vaječném průmyslu užiteční. Proto jsou krátce po vylíhnutí zplynovaní nebo rozdrcení,“ řekla.

Práva zvířat by podpořila i opoziční SPD, která se jinak k zásahům do ústavy staví velmi zdrženlivě. „Jsem pro zakotvení ochrany zvířat do ústavy. Týrání zvířat nemá ve vyspělé společnosti co dělat,“ souhlasila třeba poslankyně SPD Lucie Šafránková. Prostor v ústavě by zvířatům udělala i předsedkyně sněmovny a šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.


Která zvířata zpívají svým mláďatům? A která si pěstují vlastní houby k jídlu? Zkuste si náš kvíz:


Zdroje: deník The Brussels Times, server VRT News, web organizace Gaia, deník Právo.

Text: Veronika Rodriguez
Úvodní foto: Unsplash