Britové chtějí povinně čipovat kočky. A co Česko? Zeptali jsme se zákonodárců

Očipujme všechny kočky, zaznívá na Britských ostrovech. V Spojeném království se totiž během pandemie rozmohly krádeže domácích mazlíčků. Jen za poslední rok vzrostl jejich počet o 12,3 procenta. Podle policie by přitom v boji proti černému obchodu pomohly mikročipy. Před několika měsíci se o podobném návrhu diskutovalo i v Česku. Zvířecí zprávy se proto zeptaly českých zákonodárců a odborníků, jestli by zavedli povinné čipy u koček také. U psů už tato povinnost platí.

V Evropě bují černý trh s domácími mazlíčky. Podle britské vlády se problém během pandemie ještě prohloubil – jen za poslední rok se počet krádeží na britských ostrovech zvedl o víc než desetinu.

Řešením by mělo být povinné čipování zvířat a také zákaz nakupovat mazlíčky za hotové peníze. „Zvířata by tak byla pod dohledem. Nebezpečí, že budou zcizena a znovu prodána na černému trhu, se výrazně sníží,“ uvedl tiskový odbor britské vlády, ze kterého citoval deník Telegraph.

Opatření už řešila i pracovní skupina, kterou vláda sestavila minulý měsíc. Debata o povinném čipování ale bujela už dříve – britští politici ji rozproudili koncem minulého roku. Trvala osm týdnů a zapojit se do ní mohli nejenom veterináři, ale i širší veřejnost.


Doporučujeme: Lidé běžně topí koťata, i když je to trestné. Ať obce kočky raději kastrují 


Foto: Freepik

V debatě zaznívalo, že čipování je „skutečně jediná bezpečná a účinná forma trvalé identifikace, která podporuje odpovědné vlastnictví. Zatoulaná zvířata se navíc díky ní rychle dostanou zpět ke svým majitelům.“ Tento argument prosazovala Daniella Dos Santosová, viceprezidentka Britské asociace veterinářů (BVA). Zvěrolékaři proto chovatelům tento způsob označení mazlíčka vřele doporučují.

Zavedení povinnosti čipovat je přesto podle ní problematické. Ani v Británii totiž prozatím není centrální registr, ve kterém by se data o čipovaných kočkách sbíhala. Takovou databanku je podle ní třeba nejprve založit.

Přestanou chodit na prohlídky

Veterináři současně připomínali, že rozhodně nechtějí být těmi, kdo bude na dodržování zákona dohlížet. „Naší hlavní úlohou je léčit zvířata, nikoliv hlídat, jestli chovatelé dodržují zákon,“ vysvětluje Daniella Dos Santosová. Zvěrolékaři ani netouží řešit případné vlastnické spory mezi chovateli a úřady.

Viceprezidentka také varovala, že někteří lidé možná přestanou chodit se svými mazlíčky na prohlídky – aby se nezjistilo, že své zvíře neočipovali. „To bude mít samozřejmě negativní dopad na zdraví mazlíčků,“ uzavřela výčet svých obav. Podle návrhu britské vlády by totiž za nedodržení zákona hrozila chovateli pokuta, a to ve výši 500 liber.


Doporučujeme: Jako nepotřebné zboží. Lidé vrací do útulku až pětinu adoptovaných psů a koček 


Podobná debata se vedla před několika měsíci i v Česku. Také tady ji vyvolal hlavně sílící černý trh s mazlíčky a problémy s množiteli.

Zavedením povinného čipování ale chtěli navrhovatelé řešit ještě jeden problém – toulavé kočky. Podle řady ochranářských spolků by totiž čipování donutilo města a obce, aby se začala o opuštěná zvířata na ulici starat. Dnes jim to sice ukládá zákon, ale jen vágním způsobem. Ne všechny obce proto věnují problému pozornost. 

Pomoc toulavým kočkám

„Napříště by se ale do zákona vepsala formulka, podle které by se každá kočka, která nemá čip, považovala automaticky za toulavou. O takovou kočku by se potom muselo postarat město naprosto konkrétním způsobem. Muselo by zvíře nechat očipovat, prohlédnout veterinářem a vykastrovat – tak, aby nešířila případné nemoci a nekontrolovaně se nemnožila,“ říká například ochránce zvířat Bohdan Grygařík.

Podobný model navrhoval i Parlamentní institut – tedy vědecké a informační středisko, které slouží českým poslancům a senátorům. Součástí doporučení byl i státní centrální registr, do kterého by se data o všech domácích mazlíčcích sbírala. Parlamentní institut se inspiroval belgickým modelem, kde se tímto způsobem dohlíží na všechna zvířata z chovatelských stanic a útulků, ale všech zájmových chovů.

A jak by podobná debata vypadala v Česku dnes? Níže si přečtěte, jak odpovídali tuzemští zákonodárci a další oslovení odborníci v anketě Zvířecích zpráv.

Otázka:
Vláda v Anglii nyní debatuje nad návrhy povinného čipování koček. Podobné návrhy v posledních měsících zaznívaly i v Česku. Souhlasili byste s tím, aby se u nás povinné čipování koček v budoucnu zavedlo? Proč?

Odpovědi:

Vojtěch Bílý 
mluvčí ministerstva zemědělství, tlumočí postoj vedení resortu

Ministerstvo zemědělství nemá informace o tom, že by se v rámci orgánů, které jsou zodpovědné za nastavení podmínek chovu a evidence zvířat, vedly diskuze na téma čipování koček. Ministerstvo zemědělství v současné době neuvažuje o zavedení této povinnosti a neshledává pro její zavedení zásadní důvody.
Povinnost čipování zvířat v zájmových chovech je stanovena veterinárním zákonem pro chovatele psů, kdy se váže k povinnosti očkovat proti vzteklině. Dále je stanoveno, že chovatel, který chová psa, je povinen zajistit označení psa čipem do 3 měsíců věku, nejpozději však před přechodem k novému majiteli.
Z výše uvedeného vyplývá, že povinnost označovat psy souvisí s povinností jejich vakcinace proti vzteklině. Ta u koček stanovena není.
Novela veterinárního zákona zavede centrální evidenci psů. Je potřeba si uvědomit, že evidence a čipování koček by bylo daleko složitější a nepřineslo bych požadovaný profit jako v případě psů.

Margit Balaštíková 
poslankyně, členka zemědělského výboru PSP ČR (ANO)

Nejsem proti čipování koček, sama jsem člověk, který kočky chová. Kočky mám papírové, jsou doma, pravidelně s nimi chodíme k doktorovi… Obávám se, že v reálu čipování není možné, svoji roli hraje i nezodpovědnost majitelů koček. 

Petr Bendl 
poslanec, člen zemědělského výboru PSP ČR (ODS)

Jsem pro dobrovolné čipování, nikoli pro povinnost. Na venkově by to bylo nekontrolovatelné. A už dnes, pokud nastane problém, je za stávající legislativy řešitelný.

Vlastimil Válek
poslanec, člen zemědělského výboru PSP ČR (TOP 09)

Nevidím rozdíl mezi přístupem ke psům a kočkám. A proto, jelikož čipování psů funguje, jsem připravený diskutovat o čipování koček.

Marian Jurečka
poslanec a exministr zemědělství, člen zemědělského výboru PSP ČR (KDU-ČSL)

Čipování koček mi smysl dává, podobně jako je to u psů. V souvislosti s danou covidovou situací to však nevidím jako prioritu. 

Radka Vaňousová
exprezidentka Komory veterinárních lékařů České republiky

Osobně jsem proti povinnému čipování koček, a to hned z několika důvodů. U koček není ani povinná vakcinace proti vzteklině, takže ze zdravotního hlediska je vcelku jedno, zda je kočka identifikovatelná – kromě cestování.

Plemenné kočky jsou čipovány. Ale je tady obrovské množství koček, které žijí divoce, polodivoce, nebo nikomu nepatří. Proč je povinně čipovat? Na Slovensku bylo před časem povinné, aby všichni psi, kočky a fretky byli čipováni. Po půl roce to zase rychle zrušili, protože zjistili, že je to obrovský nesmysl a v praxi nerealizovatelné

Kateřina Štiblická
expertka na klinické chování zvířat, zakladatelka poradny Kočičí polepšovna 

Jsem pro čipování koček. Osobně bych sáhla po jakékoli možnosti, jak naše kočky ochránit či zvýšit šanci na nalezení v případě ztráty. Dle mé zkušenosti totiž ani lidé, kteří mají kočky v domácnosti bez přístupu ven, nikdy nemají jistotu, že se kočka například neprosmekne dveřmi či nevypadne z nezabezpečeného okna či balkonu. Čistě bytová kočka to pak má venku skutečně těžké. Právě rychlé nalezení jí může mnohdy zachránit život.
Nyní bych ale čipování nezaváděla povinně. Nejprve je třeba přesvědčit maximum lidí. Děláme to totiž pro dobro koček, toho ale dosáhneme jen v případě, že přesvědčíme maximum lidí. Nyní se obávám případné nedůvěry lidí v bezpečnost čipů a jejich aplikaci. Nevím tedy, zda by pouhé povinné zavedení bylo dobrý nápad. Co však vidím jako cestu, je rozproudění veřejné diskuse. Tak to ostatně udělali ve Spojeném království, kde se ptají profesionálů z oboru, chovatelů a zástupců veřejnosti na názor, než aby to okamžitě zavedli bez vysvětlení. Při zavádění u nás by pak jistě stálo za zvážení také propojení databází či vytvořením jednotného registru koček.

Vlaďka Pipková
chovatelka (stanice Rascalbengal) a zakladatelka osvětové facebookové skupiny To je kočka!

Rozhodně jsem pro čipování koček! Důvod je prostý: při ztrátě je kočka dřív doma. Navíc v případě, že někdo kočku vyhodí, bude snazší dohledat majitele či odpovědnou osobu. Myslím, že by to rozhodně bylo ve prospěch koček.

Bohdan Grygařík
ochránce zvířat

Já osobně jsem pro povinnou registraci koček a jejich povinné čipování. Dokonce by mi nevadily ani poplatky za kočky – obdobně, jako je tomu u psů. Vybrané poplatky by aspoň města a obce mohly používat na pomoc při financování městských útulků, kastračních programů a jiných aktivit na pomoc opuštěným kočkám bez majitele. Představitelé měst a obcí by tak měli mnohem těžší situaci vyhýbat se plnění svých zákonných povinností a obcházení zákonů. Povinné čipování a registrace koček by navíc byly jednou z cest, jak přimět majitele koček k odpovědnosti.
Nejprve je ale potřeba zajistit, aby čipované zvíře bylo skutečně identifikovatelné. Povinné čipování psů ukázalo, že neexistuje žádný centrální registr. Kromě toho zákon nařizuje čipování, ale spousta majitelů psů si ten čip prostě nikde nezaregistruje. Takže se najde zatoulaný pejsek, který je sice očipovaný, ale nikde neregistrovaný. Takže původní účel čipování se tak nějak ztratil. Je tedy třeba nejprve zavést registr majitelů koček – aby povinné čipování nebylo zase jen o tom, jak moc je který majitel kočky odpovědný či neodpovědný. Dnes by stačilo zapřít, že kočka není jeho, jenom chodí okolo jeho domu, a nebylo by možné vymáhat žádné sankce za nedodržování zákonů.
 
Luboš Kristek
zástupce organizace KasProCats, z.s.
 
Osobně vítám všechny aktivity, které vedou ke kvalitnějšímu a udržitelnějšímu životu koček, zároveň ale musím dodat, že je třeba chápat problematiku v souvislostech.
Čipování je rozhodně záslužná věc, ale bude sloužit pouze za předpokladu centrálního registru (který bude sdružovat také registry soukromé) a povinnosti čip registrovat na jméno majitele. Zároveň je potřeba zmínit, že každá taková iniciativa nese i úskalí v podobě narušení komfortní zóny takzvaných majitelů, kteří když mají udělat něco nad rámec běžných zvyklostí, raději se kočky vzdají a ta se ocitne bez domova. Přece jen kočky nemají oproti psům na růžích ustláno a stále se mylně traduje mýtus, že kočka se o sebe sama postará.
Musíme tedy zvážit, jestli tyto na první pohled přínosné změny nepřináší problémy jiného charakteru. Další zjevnou nevýhodou je fakt, že čipovaná kočka se i nadále může množit, což je rozhodně horší jev, než když zvíře nemá čip. Kastrací se dá kočce v nekontrolovatelném množení zamezit, ale čip tohle nijak neřeší, proto bych si dovolil apelovat na pomyslný žebříček hodnot, ve kterém by kastrace měly mít rozhodně přednost. 
 

Zdeňka Kormošová 
čtenářka Zvířecích zpráv

Jelikož mám dovezené nalezence z Francie, vím jak to tam funguje. Několik let jsem se zde o kočky starala ve spolupráci s asociací.
Na každé veterině váš veterinář kočku očipuje a zaregistruje do systému (icad – https://www.i-cad.fr/). Poplatek je 80 euro se vším. Každá veterina má jiné ceny, my platili za každou kočku tolik. Centrální registr mají „pod palcem“ veterináři. Po čase (myslím, že po měsíci) nám přišla ověřená registrace poštou. Jinak samozřejmostí je nalepený čip kód v kočičím průkazu (občance).
V asociaci, kde jsem spolupracovala na krmení venkovních koček, pokud se kočka nalezla bez čipu, šla automaticky do adopce. Tím odpadlo hledání nezodpovědného majitele. Venkovní kočky samozřejmě čipy neměli, ale nastřižené uši (podle kastrace) myslím že i v ČR se to používá.
Majitel neočipované kočky, který nalezl svou kočku na webu místních depozit a útulků, se mohl o zvíře přihlásit, ale z toho důvodu, že nedodržel francouzské zákony a zvíře neočipoval, mu byla vyčíslena pokuta. Pokuta za neočipované zvíře (narozené před rokem 2012) je ve výši 135 euro. K tomu zaplatil cenu za čip. Spousta nalezených koček čip měla, a vrátila se zpět majiteli. (Ve Francii mají jednotný registr pro kočky, psy, fretky a další zvířata.)
Tento systém má své velké výhody a jsem pro, aby se zavedl i tady! Důležité je samozřejmě mít společný a jednotný registr zvířat, jehož veškerá administrativa je na veterině, nikoliv na majitelích. Ti za to odvedou vysoký poplatek při aplikaci čipu.
Ještě jedna taková libůstka na závěr. Z registru nám pravidelně každý rok píší, kdy jít na další očkovaní a kdy má registrované zvírátko narozeniny. E-mailové upozornění chodí automaticky.

Text: Veronika Rodriguez
Úvodní foto: Freepik