Jako nepotřebné zboží. Lidé vrací do útulku desetinu adoptovaných psů a koček

Útulky zejí prázdnotou. Lidé si během pandemie vzali většinu opuštěných zvířat domů. Jenomže podle veterinářů to není na dlouho. Jakmile omezení skončí, spousta zvířat se podle nich znovu do azylů vrátí. Veterináři odhadují, že se zpátky ocitne asi desetina psů a koček. Právě tolika adoptovaných zvířat se totiž lidé zbavují běžně i v jiných letech.

Spočítali to alespoň veterináři z Pensylvánské univerzity, když procházeli záznamy organizace Charleston Animal Society z let 2015 až 2018. Lidé se podle nich ujali celkem 23 932 opuštěných zvířat. „Jenomže 2211 z nich do šesti měsíců zase vrátili,“ uvádí Lauren Powellová, která data zkoumala.

Majitelé přiváděli zpátky nejčastěji psy, do útulků se jich vrátilo víc než 16 procent. Většinou to bylo pro neposlušnost a agresivní chování vůči členům nové rodiny. Další důvody shrnuje graf na konci tohoto článku.

„Pokud jde o plemena, tak se v nových domovech nedokázali uchytit hlavně pitbulové a pastevečtí psi,“ přibližuje veterinářka. Největší procento zvířat mělo v době návratu 3,4 roku.


Doporučujeme: Hvězdy a outsideři útulků. Lidé chtějí jorkšíry, na ocet jsou černé kočky


Foto: Freepik

Koček se lidé zbavovali o trochu méně – do útulku se zpět dostala asi 4 procenta adoptovaných mazlíčků. Důvod? Majitelé si nejčastěji stěžovali na to, že měla kočka potyčky s jinými domácími mazlíčky. Hojně užívaným vysvětlením byla i alergie na kočičí chlupy.

„Problémy nastávaly především s mladými dospělými kočkami. Naopak koťata a kočičí senioři v nových rodinách většinou zakotvili,“ doplňuje odbornice.

Některá zvířata ale zažívala stres z návratu do útulku i opakovaně. „Čtrnáct psů bylo vráceno čtyřikrát, tři psi pětkrát a jeden pes neuspěl dokonce v šesti různých rodinách,“ popisuje Lauren Powellová. Veterinářka studii zveřejnila tento týden v časopise Nature.

Příliš aktivní

Zkušenosti českých zařízení jsou podobné. Alespoň pokud jde o důvody, které lidé při vracení zvířat uvádějí. Třeba majitelce plzeňských kočičích Fousků Libuši Pelikánové lidé přivezou zpátky okolo dvou procent adoptovaných svěřenců. „Jejich nejčastějším argumentem je neschopnost adoptované kočky vyjít s dalším domácím mazlíčkem,“ napsala Zvířecím zprávám.

V královéhradeckém psím útulku zase lidé nejčastěji vysvětlují, že péči o nového psa nezvládají. „Pejsky nám vracejí s tím, že jsou moc aktivní. Lidé si na začátku mysleli, že nové mazlíčky zvládnou, ale pak se ukázalo, že ne. Tak je jednoduše vrátí,“ uvedla už před časem Lenka Lacinová z tohoto útulku.

Řada azylů už si proto začala budoucí majitele zvířat prověřovat. „Hodně je lustrujeme a vyptáváme se. Psa nedáme každému a někdy jsou na nás lidé kvůli tomu naštvaní. Nasadili jsme ale přísné podmínky a psům se snažíme vybrat toho nejvhodnějšího člověka,“ řekla například Ivana Kašpárková z jičínského městského útulku. Návrat do útulku je totiž i podle ní pro zvíře obrovský stres. „Těžko se pak dává dohromady a těžko si znovu buduje vztah s člověkem,“ uzavírá.


Doporučujeme: Lidé běžně topí koťata, i když je to trestné. Ať obce kočky raději kastrují


Text: Veronika Rodriguez
Úvodní foto: Freepik
Foto v grafikách: Freepik