Britská mutace koronaviru napadá i psy a kočky. Způsobuje jim záněty srdečního svalu

Britská mutace covidu napadá i psy a kočky. Upozorňují na to britští a italští veterináři. U domácích mazlíčků, kteří se touto variantou viru nakazili, se navíc objevily naprosto neobvyklé příznaky – například zánět srdečního svalu. Dýchací problémy naopak zvířata neměla.

Informovali o tom specialisté z britské veterinární kliniky Ralph Veterinary Referral Centre (RVRC). „Od prosince loňského roku do letošního února zaznamenáváme nečekaně vysoký počet psů a koček se srdečními abnormalitami. Množství těchto případů vzrostl o 11,4 procenta na současných 12,8 procenta,“ uvádí specialisté. S problémy se podle nich častěji potýkají kočky, které tvoří 8,5 procenta všech případů.


Doporučujeme: Pašák Winston! Gorilí samec přepral koronavirus. Veterináři teď zjišťují, která zvířata naočkovat


Žádný ze zvířecích pacientů přitom předtím problémy se srdcem neměl. „Zánět srdečního svalu často doprovázela letargie a nechutenství,“ doplňují veterináři. Problémy se podle nich u mazlíčků projevily zhruba za tři až šest týdnů poté, co covidem onemocněli jejich páníčci.

Specialisté ale jedním dechem dodávají, že neexistují žádné důkazy o tom, že by některý z domácích mazlíčků nakazil člověka. „Nic takového doposud nebylo zaznamenáno,“ připomínají veterináři. Naopak přenos z člověka na zvíře zjevně možný je. „Psi a kočky byly pravděpodobně infikováni lidmi, se kterými žijí,“ uvedli experti z Ralph Veterinary Referral Centre (RVRC).

Psi a kočky si také mohou předávat koronavirus mezi sebou.

Text: Veronika Rodriguez
Úvodní foto: Freepik