Být v kůži vydry, spořádal by člověk až 43 obědů denně
Pokud by měl člověk stejně rychlé spalování jako mořská vydra, každý den by spořádal až 13 kilo jídla. Zjistili to vědci, když zkoumali, jak se toto zvíře dokáže vypořádat s třeskutými mrazy severního Pacifiku.
Na začátku byla jednoduchá otázka: Jak je možné, že nemá mořská vydra silou vrstvu podkožního tuku, která by ji chránila před chladem? Většina ostatních živočichů v ledových vodách severního Pacifiku si ji totiž vytvořila.
Vědci proto začali mořské vydry zkoumat. A zjistili, že se tato elegantní lasicovitá šelma zahřívá úplně jinak: „Spoléhá se na teplo, které se uvolňuje z jejích svalů. Asi čtyřicet procent veškeré energie, která se uvolní ze svalů, jí totiž neslouží k pohybu, ale k zahřátí organismu,“ uvádí v magazínu Science fyziolog Traver Wright z Texas A&M University.
Doporučujeme: Na Antarktidě se mění podnebí, místo sněhu prší. Zabíjí to mláďata tučňáků
Vydra proto musí opravdu hodně jíst. „Aby se její tělo udrželo dostatečně zahřáté, musí každý den spořádat asi tolik škeblí, chobotnic a chaluh, kolik odpovídá pětině její hmotnosti,“ dodává vědec.
Pro srovnání: pokud by se měl stejně vydatně stravovat i sedmdesátikilový člověk, spotřeboval by každý den asi 13 kilo jídla. To je zhruba 43 obědových porcí.
Rychlé spalování
Veškerou potravu, kterou vydra sní, pak zpracuje její extrémně rychlý metabolismus. Toto zvíře má podle vědce až třikrát rychlejší spalování než většina dalších savců.
„Tuky a cukry se během tohoto procesu vstřebají do svalových buněk, ve kterých se přemění na energii. Část z ní je pak použita k práci, tedy například pro plavání či lov, a část vytvoří teplo,“ doplňuje Traver Wright.
Doporučujeme: Jak aligátoři přežívají mrazy? Vystrčí čumáky z ledu
To ovšem není všechno. Vydře pomáhá překonávat chlad ještě jedna důležitá věc: extrémně hustý kožich. Vědci dokonce zjistili, že jí z jednoho centimetru čtverečního kůže vyrůstá až 150 tisíc chlupů.
„Zvíře ovšem musí o svou srst i velmi dobře pečovat. Aby si zachovalo její izolační funkci, musí si ji neustále pročesávat a zbavovat parazitů či krystalků soli z mořské vody,“ podotýká v Journal of Experimental Biology ekoložka Laura Yeatesová z University of California. Touto činností podle ní zvíře stráví asi desetinu svého dne.
Výsledkem je, že si vydra mořská dokáže i v těch nejtužších mrazech a nejchladnějších vodách ledového oceánu udržet stálou tělesnou teplotu okolo 37 stupňů Celsia.
Jak si vydra pečuje o kožich? Podívejte se:
Zdroje: magazín Science, Journal of Experimental Biology a web University of Chicago.
Text: Veronika Rodriguez
Úvodní foto: Pixabay
Video: Monterey Bay Aquarium