Co udělá zubřice, když chce být krásná? Dá si koupel v prachu, prozrazuje biolog Miloslav Petrů

UVNITŘ VIDEO. Dvě zubří slečny se tento týden přestěhovaly z táborské zoo do milovické rezervace. Jejich nová rodina je přivítala s velkou zvědavostí: u plotu nechyběl jediný člen stáda.

Jen co vystoupily z vozu, strhly na sebe veškerou pozornost. Třicetihlavé stádo zubrů evropských, které se do té doby jen líně poflakovalo po pastvinách, okamžitě běželo k plotu. Všechny členy rodiny totiž zajímalo, jaké jim přibudou v milovické rezervaci přírůstky.

Dvě mladé zubřice ale jejich pozornost vyplašila. Rychle se uchýlily do nedalekého lesíku. „Není divu, mají za sebou sto padesát kilometrů cesty a navíc se ocitly v úplně novém prostředí,“ komentuje jejich úprk Miloslav Petrů z Biologického centra Akademie věd České republiky, který přesun zvířat spoluorganizoval. Do tří dnů ale podle něj budou v milovické rezervaci jako doma.

Zubřice doposud žily v Zoologické zahradě Tábor. Na volnou přírodu nebyly zvyklé. Jak se takové zvíře musí připravit, aby přechod do přírodní rezervace zvládlo? 
U zubrů to není nic složitého. Není to, jako když chcete vypustit nějakého predátora, který v zajetí postrádá základní návyky – tedy neumí lovit a nezvládá chování vůči konkurentům. Velké býložravce nijak zvlášť připravovat nemusíte, oni většinou zvládají všechno sami – nají se, najdou si vodu a spřátelí se s přítomným stádem. Jediné, s čím mohou mít na začátku problémy, je zamrzlá voda. Chvilku jim může trvat, než přijdou na to, že pokud se chtějí v zimě napít, musí nejprve zatlačit na okraj ledu a probořit se. Ale i na to časem přijdou. Nebo to jednoduše odkoukají od kolegyň.

Není třeba ani žádná fyzická příprava? Všimla jsem si, že zatímco milovičtí zubři mají pořádně hustou srst, ty nově příchozí si ji asi budou muset teprve vytvořit…
Srst mají opravdu o něco horší. To ale není ničím jiným než jejich transportem. Převoz zvířat trvá mnoho dlouhých hodin a celou dobu se odehrává v zadýchaném malém prostoru přepravního vozu. Zvířata jsou proto vždycky hodně zpocená a ulepená. Jakmile ale vyjdou ven a trochu oschnou, srst se jim spraví. Co nevidět si navíc můžou udělat prachovou koupel, při které se pořádně vyválí v hlíně – to dělají všechny zubřice, které chtějí mít kožich krásně semišový.Nebohé zubřice. Zažívají svůj slavný den, během kterého se o ně zajímají novináři z celého Česka, a musejí jim pózovat nepřirozeně urousané a neupravené…  
Přesně to si vždycky říkám. (Směje se.) Chováme se k nim hrozně netaktně, protože jsou neučesané a uválené. Je to jako bychom se vypravili fotit modelku ráno těsně po probuzení.

Co dalšího čeká – kromě zmíněné úpravy srsti – na zubřice během několika následujících dní? Jak dlouho se budou třeba začleňovat do stáda?
Utváření vztahů má dva stupně. Tím prvním je to bezprostřední zapojení do stáda, což se opravdu odehraje během prvních několika dní. Tuři totiž komunikují trkáním, nikoliv řehtáním jako koně, takže si všechno vysvětlí velmi rychle.
      Pak ale nastává druhá fáze, tedy budování dlouhodobých vztahů. Ty se utváří i několik let. Jde o to, že si zvíře ve stádě najde přátele. V každém stádě najdete skupiny, v nichž si zvířata vyloženě rozumí a povídají si. A pak jsou další, která spolu nikdy neuvidíte stát u napajedla. Vidíme to hlavně u samic, ty jsou základ. Při utváření nových stád se proto vždy doporučuje vzít ze zdrojové populace, kterou chcete rozvíjet, nějakou skupinu, jež vypadá pospolitě. Takové stádo se daleko rychleji nastartuje i rozmnožuje. Zvířatům je v něm zkrátka líp.

 

Říkáte, že samice jsou základ. Zubřím stádům tedy velí ony?
Ano, stáda mají svou vůdčí samici. Konkrétně v tomhle milovickém stádu je to samice, kterou poznáte podle jizvy na boku.

A samci? Kolik jich zubřice mezi sebe vpustí?
My tady máme prozatím jen mírnou převahu samic. Ve většině chovů je ale poměr samců a samic jedna ku třem ve prospěch samic. A to z pochopitelných důvodů – když jsou samci v říji, tak kvůli nim může být ve stádu až příliš živo. (Směje se.)

Ale zase jsou z toho telátka. Kolik se jich narodilo loni v milovické rezervaci?
Loni se tady narodilo pět zubřátek. Letos jich očekáváme ještě víc, protože v mezičase některé samice dospěly a mohly loni zabřeznout. Takže se můžeme těšit na tři až deset telat.


Doporučujeme: Proč pes nepatří na jeviště? Jen se vyčůrá a sklidí veškerý aplaus, vysvětluje herečka Tereza Kostková


Jak přivítalo zubří stádo v rezervaci dvě nové členky rodiny? Podívejte se:

 

Text: Veronika Rodriguez
Úvodní foto: ZOO Tábor
Video: Veronika Rodriguez