Darujte kelímek a přispějte na útulky. Na brněnských trzích lze pomoci opuštěným kočkám

Přijďte na vánoční trhy v centru Brna a dejte si tam horký mošt či punč. Přispějete tím na dobrou věc – na některý z místních kočičích útulků. Stačí k tomu jediné – vzdát se zálohy na plastový kelímek, do kterého prodejci nápoj načepují. Padesátikoruna, kterou stánkaři lidem nevrátí, totiž poputuje na některou z osmnácti pomáhajících organizací.

„Nápad vzešel od samotných prodejců. Lidé si u nich mohou vypít vánoční drink a kelímek pak odnést ke stánku Daruj Kelímek. Během cesty se jenom musejí rozmyslet, na který z osmnácti dobročinných záměrů svou vratnou zálohu věnují,“ popisuje Lenka Němcová z Charitativního kočičího spolku Kryšpín. Mezi bohulibými aktivitami, na které mohou lidé přispět, je i pomoc toulavým a opuštěným kočkám v osmi prověřených moravských útulcích. Provozovatelé za ně nakoupí krmení nebo veterinární ošetření.

„Další možností je poslat příspěvek přímo online – tedy prostřednictvím transparentního účtu. Lidé ho najdou na webu Darujkelimek.cz,“ dodává Lenka Němcová. Tam také mohou sledovat, jak konkrétně peníze pomáhají, respektive kterým organizacím plynou. Stránky budou fungovat až do 23. prosince. „Po tomto datu se veškeré vybrané peníze připíší na účty dobročinných spolků,“ uvádí.


Doporučujeme: Jako nepotřebné zboží. Lidé vrací do útulku desetinu adoptovaných psů a koček


Foto: Pixabay

Podobná akce už se podle ní konala loni a byla velmi úspěšná – lidé na dobročinné účely věnovali 56 867 kelímků, čímž se vybrala částka 2 843 350 korun. Charitativní kočičí spolek Kryšpín z těchto peněz pro útulky získal 233 159 korun. „Pro nás je tato pomoc zásadní. Na rozdíl od ostatních neziskovek, které se projektu účastní, totiž jiné příjmy nemáme. Peníze od individuálních dárců jsou často jediným zdrojem financí,“ připomíná Lenka Němcová.

Péče o kočky stojí na dobrovolnících

Útulky totiž podle ní nepodporuje stát, většina z nich ani nedosáhne na žádné granty. Záchrana toulavých zvířat uniká pozornosti i většiny firem. „Nemáme proto zaměstnance, stojíme jen na práci dobrovolníků. Nebýt tedy hodných lidí, kteří útulky dobrovolně a bez nároku na honorář provozují, nebo kteří jim finančně pomáhají, ocitly by se jen na jižní Moravě tisíce koček bez pomoci,“ dodává.


Doporučujeme: Lidé běžně topí koťata, i když je to trestné. Ať obce kočky raději kastrují


To ale není všechno. Toulavým a opuštěným kočkám se letos rozhodlo pomoci i brněnské divadlo Husa na provázku. „Dvorek našeho divadla se na jedno odpoledne promění v charitativní bazar pro kočičí útulky. Nákupem rukodělných výrobků i věcí z druhé ruky podpoříte péči o kočky z pěti zapojených organizací,“ uvádí na webu divadla jeho mluvčí Kateřina Theissigová. Kočičí jarmark se bude na dvorku na Zelném trhu konat konkrétně v sobotu 9. prosince odpoledne. Útulky díky tomu budou moci svým chlupatým svěřencům přilepšit něčím dobrým na Vánoce.

Jihomoravské útulky praskají ve švech a bojují s nedostatkem peněz. Podle Charitativního kočičího spolku Kryšpín se oficiálně zaregistrované útulky aktuálně starají o 1477 koček, z toho 1286 zvířat je v útulcích soukromých. To je 87 procent. „Pokud by péče o každou z koček stála jen pětistovku za měsíc, vyšel by provoz osmi námi podporovaných útulků na téměř půl milionu korun ročně. Řada koček přitom vyžaduje péči, která je dražší,“ dodává Lenka Němcová.

Charitativní kočičí spolek Kryšpín vznikl před třemi lety. Podporuje osm pečlivě vybraných a osobně ověřených útulků. Patří mezi ně jihomoravské Opuštěné kočičí tlapky, Kočky u Katky, Kočičí depozitum Flíček, Útulek Tibet, Kočičí azyl Znojemsko, Jiřina Skoumalová azyl a Depozitum Jana – Šance mít domov. Na severu Moravy pomáhá Azylu Gaia Hanušovice. Za dobu své existence už Kryšpín na pomoc útulkům sehnal 3 043 879 korun.


Zdroje: Charitativní kočičí spolek Kryšpín a divadlo Husa na provázku.

Text: Veronika Rodriguez
Úvodní foto: Pixabay