Držte nám palce, prosí záchranáři. Dnes se pokusí vysvobodit psy z ostrova La Palma

Držte nám palce, prosí tým specialistů ze španělského Pontevedra. Dnes je totiž den, kdy se pokusí zachránit šestici psů, kteří zůstali uvěznění v troskách domů na ostrově La Palma. Ten je už dva týdny zmítaný výbuchem sopky. Psy od okolního světa odřízla žhavá láva.

„Konečně jsme připraveni. Máme potřebná povolení a vyrážíme. Psy je nutné z oblasti dostat co nejdříve,“ uvedl podle španělského listu El País Jaime Pereira, generální ředitel společnosti Aerocámaras. Právě tato firma se záchrany uvězněných zvířat ujala.

Podle Pereiry půjde o doposud nevídaný manévr, o jaký se ještě nikdo nikdy na světě nepokusil. „Do opuštěné oblasti vyšleme nákladní dron, který jsme původně vyvinuli pro trochu jiné účely – má přepravovat zboží na lodě v Gibraltarském průlivu,“ popisuje Jaime Pereira.


Doporučujeme: Šestý smysl zvířat: povodeň či zemětřesení vycítí i týdny dopředu


Dron podle něj měří asi 2,5 metru v průměru a je schopen přepravit až čtyřiadvacetikilový náklad. Pracovníci firmy ho upravili tak, aby mohl převážet i živá zvířata. „Kromě toho ho bude doprovázet ještě i jedno podpůrné zařízení. To pilotovi umožní manipulovat se zvířaty naprosto bezpečně,“ říká muž.

Dron podle něj přiletí na místo a spustí dolů síť s návnadou. Jakmile do ní pes vstoupí, síť se stáhne a zařízení začne stoupat. Odnese psa do bezpečí, kde už na něj budou čekat veterináři. „Zkoušky dopadly dobře, tak snad se nic nepokazí,“ doufá Jaime Pereira.

Vyhublí a vyčerpaní

Psi se nacházejí v malé obci Todoque na ostrově La Palma. Tento ostrov ochromilo před dvěma týdny zemětřesení a výbuch sopky v masivu Cumbre Vieja. Vesnice už je dávno evakuovaná, několik psů tam ale uvízlo. Na záběrech, které zachytily kamery, je patrné, že jsou vyhublí a vyčerpaní. Na místě zasypaném sopečným popelem marně hledají vodu a potravu.

Lidé jim proto poslední týden a půl posílali alespoň jídlo a vodu pomocí menších dronů. „Pěšky se k nim totiž nedostaneme, v okolí je pořád příliš vysoká teplota,“ vysvětlil španělské televizi RTVE jeden z místních obyvatel José Barreto.

Zdroje: El País, televizi RTVE.

Text: Veronika Rodriguez
Úvodní foto: iStock