Europoslanci odhlasovali zákaz klecových chovů
Dobrá zpráva pro všechny slepice, králíky i prasata: poslanci Evropského parlamentu tento týden podpořili zákaz klecových chovů. Vyzvali Evropskou komisi, aby do šesti let s takovými chovy skoncovala. Ze stísněných klecí a boxů by se tak mělo dostat 300 milionů hospodářských zvířat.
Slepice netuší, co je to roztáhnout křídla. Svůj bídný život totiž stráví v kleci o velikosti listu papíru A4.
Podobně jsou na tom prasnice. Také ony se ve svém boxu nemohou ani otočit.
V klecích a boxech napříč celou Evropou trpí více než 300 milionů hospodářských zvířat. To by se ale mělo změnit. Evropský parlament dal totiž zelenou novým pravidlům, podle kterých by měly klecové chovy z farem na starém kontinentů zmizet. Vyzval Evropskou komisi, aby s nimi skoncovala. A to nejpozději do roku 2027.
Europoslanci tím reagovali na občanskou iniciativu Konec doby klecové, ke které se připojilo skoro 1,5 milionu lidí z 28 zemí Evropy. Jen v Česku svůj podpis k petici připojilo 49 219 lidí.
Doporučujeme: Na trhu je první maso vypěstované v laboratoři. Ovlivní to jídelníček nás všech
„Situace se musí změnit. Občané si to přejí a já jejich apel chápu,“ řekla během jednání europarlamentu komisařka pro zdraví a bezpečnost potravin Stella Kyriakides.
Současně prý ale rozumí i zemědělcům, kteří žádají o podporu, díky níž by lepší životní podmínky zvířatům zajistili. Majitelům farem se tak dostane nejenom finančních kompenzací a pobídek, ale také odborného poradenství, které jim při přechodu na alternativní způsoby chovu pomůže.
Pro opatření záhy zvedla ruku většina poslanců – konec doby klecové podpořilo 558 zákonodárců. Jen 37 bylo proti a 85 se při hlasování zdrželo.
Europoslanci se ale také dohodli, že stejné podmínky chovu budou muset splnit i farmáři z jiných kontinentů, pokud budou chtít i nadále živočišné výrobky do Evropy dovážet. I oni budou muset splňovat „bezklecové“ normy.
Doporučujeme: Ukončete nadměrné užívání antibiotik ve velkochovech. Je to časovaná bomba
Organizátoři petice se z usnesení radují. „Jsme nesmírně rádi, že Evropský parlament zaujal rozhodný postoj proti klecovým chovům. Nyní nastal čas, aby politici proměnili slova v činy. Teď už je na řadě Evropská komise. Neočekáváme nic jiného než ambiciózní plán pro ukončení používání zastaralých, krutých klecových technologií. Jakmile se tak stane, Unie by si mohla skutečně nárokovat celosvětové prvenství v oblasti kvality života hospodářských zvířat,“ napsala k tomu Romana Šonková z Compassion in World Farming.
Čeští zákonodárci už konec klecových chovů posvětili, a to loni na podzim. Nová pravidla by podle nich měla v Česku platit rovněž nejpozději v roce 2027.
Eurokomisař pro zvířata
Boj za práva zvířat ale nekončí. Začátkem tohoto roku vznikla nová celoevropská iniciativa, podle které by měl na dobré životní podmínky zvířat dohlížet zvláštní eurokomisař. Vyhlásila ji belgická organizace Gaia.
Pod petici za jmenování eurokomisaře pro dobré životní podmínky zvířat už se sešlo více než 74 tisíc podpisů napříč celou Evropskou unií. Podporu jí vyjádřili i čeští europoslanci Jiří Pospíšil (TOP 09), Markéta Gregorová (Piráti) nebo Stanislav Polčák (STAN).
Text: Veronika Rodriguez
Úvodní foto: Pixabay