V přírodě zbývá tisíc goril. Poslední ránu jim může uštědřit pandemie koronaviru

Současná pandemie koronaviru neohrožuje jen lidskou populaci. Naopak. Největším rizikem může být pro některé druhy zvířat. Například pro gorily horské, kterých už na celém světě zbývá jen asi tisíc. Vědci proto varují: Chraňme tato zvířata. Covid-19 jim může uštědřit poslední ránu.

„Kdybych si měl vybrat, kde strávím zbytek života, zřejmě bych zamířil sem,“ ukazuje fotky z africké Rwandy režisér přírodovědných filmů David Attenborough.

Na snímcích leží v hromadě zeleného listí, kolem něj se líně poflakují gorily. Všichni vypadají spokojeně. „Gorily jsou nesmírně něžné bytosti. Jsou obdarované obrovským množstvím empatie,“ popisuje svoje setkání s horskými obry filmař. „V jejich jediném pohledu se zračí celý svět,“ dodává muž, jehož záběry z gorilí rodiny se staly doslova obrazovou legendou.

Bohužel patřily k jedněm z posledních. Horské gorily totiž vymírají. Jejich počty klesly na přelomu tisíciletí na minimum – dospělých jedinců přežívá jen několik stovek. Třeba v Bwindi, což je zalesněná oblast na hranicích Ugandy a Rwandy, žije na území velkém zhruba 331 kilometrů čtverečních sotva 302 goril. A bude hůř.

Poslední rána ohroženým druhům

Foto: Pixabay

Vědci totiž zjistili, že jsou gorily jedním z nejohroženějších tvorů, pokud jde o koronavirus. Současná pandemie jim tak může uštědřit poslední ránu. Dospěl k tomu mezinárodní tým badatelů sdružený pod University of California.

„Snažili jsme se zjistit, jak jsou na nový typ koronaviru citlivé jednotlivé druhy živočichů. Prozkoumali jsme proto genom 410 druhů zvířat. Zaměřili jsme se především na to, jestli mají buňky těchto druhů na svém povrchu receptor, který virus rozeznává. Tím je v případě nového koronaviru enzym ACE2,“ uvedla Joana Damas z University of California. Studie podle ní zahrnovala jak savce a ptáky, tak ryby, plazy a obojživelníky.

Výsledek: přibližně 40 procent druhů je na nový koronavirus skutečně potenciálně citlivých. Tyto druhy proto mohou covidem-19 snadno onemocnět. Lidé by je tedy měli před tímto virem chránit. Vůbec největší nebezpečí hrozí právě kriticky ohroženým primátům, jako jsou gorily horské nebo šimpanzi.

Velmi zranitelní jsou také jeleni, křečci, mravenečníci nebo delfíni. Pokud jde o domácí zvířata, tak střední riziko nákazy hrozí skotu, kočkám a ovcím. Naopak u psů, koní nebo prasat je riziko nákazy koronavirem nízké.

U primátů řádila i smrtící ebola

Covid přitom není jedinou nákazou, která populaci vzácných goril ohrožuje. Před pěti lety se vědci o primáty báli také v souvislosti s epidemií smrtící eboly. Badatelka Meera Inglis z University of Sheffield tehdy varovala, že od roku 1990 podlehla tomuto onemocnění dokonce třetina všech goril a šimpanzů na světě. „Ebola je v současnosti pro primáty vůbec největší hrozbu,“ řekla vědkyně britskému deníku The Independent.

Podle ochránců přírody je proto třeba zvířata bedlivě chránit.  Střežit a udržovat by se měly hlavně přirozené bariéry, které mohou šíření těchto nákaz zabránit – tedy například řeky, lidská osídlení nebo silnice.

Podívejte se, které druhy zvířat nejvíc ohrožuje současná pandemie koronaviru:

Text: Veronika Rodriguez
Úvodní foto: Pixabay