Hladoví sloni ze Srí Lanky hledají jídlo na skládkách. Hynou pak se střevy ucpanými plastem

Ochránci zvířat bijí na poplach: na Srí Lance umírají sloni. Zabíjejí je plasty, které chobotnatci pojídají na skládkách. 

Místo aby se proháněli po lesích a spásali šťavnaté listí stromů, stojí na haldách s odpadky a žvýkají plastové sáčky. Denně jich spořádají i několik kil. Výsledek: jen během posledních osmi let zemřelo na Srí Lance dvacet zdravých slonů. Střeva jim ucpala plasty.

„Nic jiného jsme v jejich trávicím traktu nenašli. Když jsme u nich provedli pitvu, objevili jsme jen obrovské množství plastů: obaly na potraviny, sáčky a dokonce i roušky. K tomu trochu vody,“ potvrdil jeden z místních veterinářů Nihal Pushpakumara. Potrava, kterou se sloni obvykle živí, podle něj v žaludcích úplně chyběla. Sloni ji nemají kde brát.


Doporučujeme: Miliony ptáků hynou s břichy ucpanými plastem. Proč si pletou odpadky s potravou?


Foto: Freepik

Deštných pralesů a horských džunglí je totiž stále míň. Rychle je nahrazují čajové a rýžové plantáže.  

„Tím se tenčí i přirozené zdroje sloní potravy. Vyhladovělým zvířatům nezbývá, než jídlo hledat jinde – většinou to zkoušejí na skládkách v okolí lidských sídel. Často totiž sousedí s přírodními rezervacemi,“ pokračuje. V okolí čtyřiapadesáti skládek, které pokrývají kilometry původní zeleně, se podle něj takto pohybují asi tři stovky slonů.

Jenomže jídlo, které tady zvířata najdou, je pro jejich organismus nevhodné. Chybí mu dostatek živin. Spousta slonů s ním navíc spolyká nestravitelné plasty či ostré předměty, které jim pak poškodí trávicí systém. „Sloni kvůli tomu přestanou jíst a slábnou tak dlouho, dokud se nesloží a nezemřou. S žaludky plnými odpadků umírají na vyčerpání a dehydrataci,“ říká Nihal Pushpakumara.


Doporučujeme: Video: Slonici Moshu zmrzačila nášlapná mina, veterináři jí vyrobili protézu 


Místní vláda už se proto před pěti lety zavázala, že bude odpadky hlídat a recyklovat. Mělo se to týkat především těch skládek, které sousedí s rezervacemi. Úřady také slíbily, že skládky obeženou elektrickým plotem, který slonům a další zvěři v přístupu k odpadkům zabrání. „Nic z toho se ale nenaplnilo,“ píše list The Guardian.

Například v Pallakkadu, kde uhynuli poslední sloni, sice před čtrnácti lety vyrostlo díky dotacím z Evropské unie zařízení na recyklaci odpadu, smetí ze skládky se v něm ale nezpracovává. „Odpadky z devíti okolních vesnic se tam jen vyvážejí, ale nerecyklují,“ píše The Guardian.

Nefunkční je i elektrický plot, který měl tamní skládku od okolního světa izolovat. V roce 2014 do něj totiž uhodil blesk a tamní úřady už ho nikdy neopravily. Sloni se proto u skládky usadili a chodí mezi odpadky hodovat. 



Zdroje: The Guardian, The Times of India.

Text: Veronika Rodriguez
Úvodní foto: iStock