Kosatka vysvobodila keporkaka: zbavila ho lana na ocase. Chtěla mu vážně pomoct? přou se vědci

Vědci zaznamenali dojemnou scénu: skupina dravých kosatek zřejmě pomohla nemohoucímu keporkakovi. Zbavila ho lana, které mu nepříjemně omotalo ocas a bránilo mu v pohybu. Kosatky jsou přitom predátoři, kteří keporkaky obvykle loví. 

Původně to vypadalo na sérii dramatických záběrů: z oceánu u pobřeží západní Austrálie se vynořil keporkak, který byl na pokraji svých sil. „Byl extrémně vyhublý a kůži měl pokrytou parazity,“ popisuje posádka lodi ze společnosti Whale Watch Western Australia, která událost zaznamenala. (Jejich video najdete na konci tohoto článku.) Důvodem byl zřejmě kus lana, které se zvířeti omotalo kolem ocasu. Očividně mu znemožňovalo pohyb vodami.

Kolem proto začaly kroužit kosatky. „Nemohoucí velryba pro ně byla snadný terč, byla opravdu vyčerpaná,“ uvádějí tvůrci videa. Všichni proto očekávali, že na ni kosatky zaútočí. Už dříve totiž pozorovali, že kosatky keporkaky loví. Vždy si přitom vybíraly právě slabé a nemohoucí kusy – například nezkušená mláďata a dorostence.


Doporučujeme: I kosatky mají svoje „porodní asistentky“


NOAA / Wikimedia Commons / CC-00

Jenomže tentokrát se žádné drama neodehrálo. Naopak, kosatky projevily obrovské milosrdenství. „Vyrazily sice vší silou proti keporkakovi, který se okamžitě začal bránit svými ploutvemi, nakonec ho ale neporanily. K překvapení nás všech ho místo toho zbavily zeleného lana, které ho na ocase omezovalo,“ popisují tvůrci a dodávají: „Alespoň to tak vypadalo.“

Poté dravci velrybu opustili. Vydali se úplně jiným směrem. „Zbytek svého dne strávili rozpustilým skotačením, společnými hrami a obtěžováním jiných ryb – konkrétně měsíčníků svítivých,“ doplnili tvůrci videa.

Empatičtí a chytří obři

Chování kosatek zaujalo i vědce. Také oni připouštějí, že jsou zveřejněné záběry neobvyklé. V interpretaci natočeného videa je přesto trochu opatrnější.  

„Je pravda, že kosatky jsou velmi inteligentní zvířata s bohatým společenským životem a složitými sociálními vazbami. Jsou také velmi empatická – mají totiž dobře vyvinuté oblasti mozku, které jsou spojené právě s empatií a emocemi,“ vysvětluje Erich Hoyt – výzkumný pracovník z organizace Whale and Dolphin Conservation.


Doporučujeme: Video rozhořčilo ochránce. Nejosamělejší kosatka na něm buší hlavou o stěnu akvária


Proč se ale k velrybě zachovala právě takto, je podle něj těžké rozklíčovat. „Nemůžeme s jistotou říct, jestli ji kosatky rozmotaly záměrně, nebo jenom pouhou náhodou,“ citoval vědce magazín Science Alert.

Nelze podle něj ani zhodnotit, proč na bezmocného keporkaka nezaútočily. „Je možné, že se právě najedly a neměly jednoduše hlad. Nebo je provaz na ocasu velryby nějak odradil,“ pokračuje.

Roli podle něj může hrát i fakt, že se keporkak objevil v daných vodách mimo svou tradiční sezónu. K pobřeží západní Austrálie totiž tato zvířata připlouvají obvykle jen v letních měsících. V lednu se naopak přesouvají k Antarktidě. „Kosatky se proto v tomto čase specializují na jinou potravu,“ uvedl Erich Hoyt.

I podle něj ale existuje možnost, že se kosatky zachovaly jednoduše altruisticky. Tedy že se nad vyhublým a zoufalým keporkakem slitovaly. „Podobné chování je totiž opravdu zvláštní,“ uzavřel.



Zdroje: Whale Watch Western Australia a magazín Science Alert.

Text: Veronika Rodriguez
Úvodní foto: Freepik
Video: Whale Watch Western Australia