I pavoukům se zřejmě zdají sny. Vědci pořídili fascinující video, které to dokazuje

Vědci přišli s překvapivým objevem: pavouci zřejmě sní. Dělají to přitom stejně jako lidé – během spánku pohybují nohama, škubou tělem a kmitají očima. Vědci to zaznamenali na video.

Záběry, které vznikly při pozorování čtyřiatřiceti různých pavouků, podle nich jednoznačně dokazují, že jsou tito tvorové schopni cyklického spánku. Během toho se u nich střídají dvě fáze – klidná a aktivní.

„Zachytili jsme dokonce i takzvanou REM fázi spánku, která je typická rychlým kmitáním očí. U lidí je tento pohyb spojený s nevědomou aktivací částí mozku a s vizuální scénou prožívanou při snění,“ popisuje fascinující objev behaviorální bioložka Daniela Rößlerová z německého Institutu Maxe Plancka.Videa pořizovala několik dní, použila k tomu automatickou kameru. K výzkumu si vybrala skákavku černou, která má výrazné vystouplé oči. Díky tomu mohla pohyby sítnice dokonale zachytit.

„Studie byla možná i proto, že mají mladí jedinci tohoto druhu průhlednou vnější vrstvu, která usnadňuje pozorování,“ doplnil spoluautor výzkumu Paul Shamble z Harvardovy univerzity.

Vědci si dlouho mysleli, že mají spánkové cykly jenom ptáci a savci. Teprve před šesti lety je prokázali také u plazů. „To, že kolegové objevili podobné příznaky také u členovců, tedy tak vzdálených druhů, je vzrušující,“ komentoval zjištění etomolog Barrett Klein z Veřejné vysoké školy v La Crosse ve Wisconsinu.Zdroj: Proceedings of the National Academy of Sciences (PNAS), Scientific American.

Text: Veronika Rodriguez
Úvodní foto: Lukas Jonaitis / Wikimedia Commons / CC BY-SA 2.0
První video: Daniela Rößlerová / Institut Maxe Plancka
Druhé video: Scientific American