Žralok, který chodí po souši. Podívejte se na video z Papuy-Nové Guineje

Před tímto predátorem se žádná kořist neschová: dokáže ji totiž pronásledovat i na souši. Řeč je o malém druhu žraloka, který žije u pobřeží Papuy-Nové Guineje na severu Austrálie. Chůzi tohoto tvora nyní vědci zaznamenali na videu.

„Je to poprvé v historii, co se některý z papuánských druhů podařilo natočit na souši. Je to neuvěřitelné,“ komentoval záběry biolog Forrest Galante. Učinil tak v rámci tradičního programového bloku Shark Week, který každoročně na konci července vysílá televizní stanice Discovery Channel.Doporučujeme: Otec nebyl potřeba. Žraločí „panna“ počala mládě i bez sexu


Žralůček okatý se na videu posouvá díky svým ploutvím. Podle vědce dokáže urazit až třicet metrů, bez vody vydrží zhruba hodinu. „Tuto schopnost si vyvinul proto, aby mohl přelézat z jedné mělké laguny do druhé, když korálové útesy odkryje odliv. V mělkých lagunách je totiž uvězněna spousta ryb a korýšů, jimiž se živí,“ vysvětlil Forrest Galante.

Paryby čeledi žralůčkovitých si podle vědců osvojili schopnost chůze před devíti miliony let. Badatelé zdokumentovali celkem devět takto vybavených druhů.Zdroje: Shark Week, magazín Marine & Freshwater Research.

Text: Veronika Rodriguez
Úvodní foto: MarineBio