Jeden z největších pašeráků zvířat je za mřížemi. Dopadli ho čeští ochranáři

„Chytili jsme indonéského pašeráka Greeda, který organizoval stovky dalších pytláků a nelegálně obchodoval se spoustou ohrožených druhů zvířat,“ hlásí duo českých ochranářů František Příbrský a Tomáš Ouhel. Při zátahu v jeho domě našli třeba luskouna ostrovního, tři koťata kočky bengálské nebo želvu mohutnou. 

Začalo to úplně nenápadně. Duo českých ochranářů se vydalo natáčet dokumentární snímek o kriticky ohrožených luskounech ostrovních na Sumatře. Během toho ale natrefili na nečekanou stopu. Ta je nakonec dovedla až ke zločinnému gangu pašeráků, kteří nelegálně obchodují se zvířaty.

Spojili se proto s dalšími experty a zahájili utajované vyšetřování. Hlavním cílem byla hlava celého gangu – indonéský pašerák divokých zvířat s přezdívkou Greed. „Právě on totiž všechno organizoval. Pobízel k lovu mnoho dalších pytláků ze Západní a Severní Sumatry,“ přibližuje jeden z českých ochranářů – František Příbrský ze Zoo Ostrava. Pašerák se přitom zaměřoval hlavně na primáty, luskouny a plazy.

O tom, jak velký byznys tento muž řídil, podle ochranáře svědčí počty lidí, kteří se do něj zapojili. Byly jich stovky. „Greed kvůli tomu zřídil čtyři obří skupiny, které spolu komunikovaly před aplikaci WhatsApp. Každá z nich měla skutečně stovky členů a nelegálně ulovená zvířata se tam prodávala každý den,“ vysvětluje František Příbrský. Často podle něj šlo o kriticky ohrožené druhy, jako jsou luskouni, orangutani, giboni, outloni nebo sladkovodní druhy želv.


Doporučujeme: Pytláci v Africe mají žně. Na ochranu zvířat nejsou kvůli pandemii peníze


Foto: Lucie Čižmářová, environmetální fotografka a zooložka ze Zoo Olomouc

Ostatně spousta zvířat se našla i během samotného zátahu v domě pašeráka. Policie zajistila třeba kriticky ohroženého luskouna ostrovního, tři koťata chráněné kočky bengálské nebo želvu mohutnou. Všechna zabavená zvířata následně odeslala do karantény, kde je ošetřili veterináři.

„Luskoun a želva byli uloveni čerstvě, takže mohli být druhý den vypuštěni zpět do volné přírody. Koťata kočky bengálské ale musí v záchranné stanici zůstat až do doby, než dorostou a naberou víc síly. Teprve poté budou i ona vypuštěna, a to do vybrané přírodní rezervace,“ uvedla mluvčí ostravské zoo Šárka Nováková, která o události informovala. Doplnila, že na zátahu čeští ochranáři spolupracovali s indonéskou policií i úředníky tamní Agentury ochrany přírody. Předchozí vyšetřování trvalo čtyři měsíce.

Usvědčený obchodník pak skončil v poutech a nyní je ve vazbě. „Jelikož byl v minulosti již dvakrát uvězněn za krádež, dostane pravděpodobně vyšší sazbu trestu. Ta se bude pohybovat okolo dvou let vězení,“ říká druhý z českých ochranářů – Tomáš Ouhel ze Zoo Liberec. Zločince prý čeká i pokuta v řádu několika milionů indonéských rupií.


Doporučujeme: Gepardi v úzkých: U překupníků končí stovky mláďat, přežije sotva pětina


Želva mohutná. Foto: Dawson / Wikimedia Commons / CC-2.5

Ochranáři Tomáš Ouhel i František Příbrský působí v Indonésii více než patnáct let. Pod záštitou svých zoologických zahrad tam vedou speciální projekty a snaží se potírat nelegální obchod s ohroženými druhy zvířat.

Jejich práce ale naráží na spoustu problémů. Třeba na nedostatečně tvrdé tresty. „Při podobných zátazích se často setkáváme s tím, že se při rozsudku bere v potaz jen počet aktuálně zabavených zvířat. Na rozsah celého ilegálního obchodu se zřetel nebere,“ popisuje situaci v Indonésii Tomáš Ouhel. Pachatelé se přitom v obchodu angažují celá desetiletí.

To by se mělo podle ochranáře rychle změnit. „Jinak může být pro mnohé druhy zvířat pozdě,“ varuje. Jako příklad podle něj mohou sloužit právě luskouni, kteří už na Zemi žijí miliony let – pravděpodobně tu byli už v dobách dinosaurů. Jenomže pak přišel člověk a jejich populace prořídla. Luskouni během jedné lidské generace téměř vymizeli. 


Doporučujeme: Sibiřské tygry kosí zmutovaná psinka. Může za to člověk


„Situace je o to vážnější, že se nelegální obchod se zvířaty začal ve velkém propojovat se světem drog. Hodně bývalých překupníků drog se totiž dnes zaměřuje právě na divoká zvířata, protože jim při dopadení hrozí daleko menší trestní sazby. Zisk je přitom velký,“ doplňuje František Příbrský.

V posledních letech se navíc do některých drog začaly přimíchávat i „ingredience“ ze zvířat. Třeba do metanfetaminu se podle něj přidávají luskouní šupiny. „Takže kromě toho, že ilegální obchod ohrožuje divoké populace zvířat v přírodě, je i extrémním rizikem i pro vznik nových smrtelných a celosvětových pandemií,“ říká František Příbrský a odkazuje na současnou koronavirovou pandemii, která pravděpodobně vznikla tak, že virus přeskočil z divokého zvířete na člověka.


Podívejte se na video, které celou akci zaznamenalo:


Zdroj: tiskové středisko Zoo Ostrava a instagramový profil Františka Příbrského a Tomáše Ouhela

Text: Veronika Rodriguez
Úvodní foto: Lucie Čižmářová, environmetální fotografka a zooložka ze Zoo Olomouc
Video: Jakub Freiwald, dokumentarista z produkce Bionaut