Jak odnaučit kočku lovit ptáčky? Upravte jí jídelníček

Kočky, které dostávají k obědu obilné granule, zlikvidují daleko více hlodavců a ptáků. Naopak ti mazlíčci, kterým majitelé servírují do misek maso, tak velkou touhu lovit nemají. „Dojíst“ se zkrátka nepotřebují, říkají vědci z Univerzity v Exeteru.

Zjistili to, když sledovali dvanáct týdnů 219 domácností s 355 kočkami v jihozápadní Anglii. Všechny kočky si mohly volně pobíhat po venku a lovit v okolí ptáky a hlodavce. Všechny také hrdě nosily svou kořist ukázat majitelům.

Badatele zajímalo, jestli se mohou zvířata svého „zlozvyku lovit“ odnaučit. Dopady kočičího lovu na rozmanitost ekosystému jsou totiž podle některých ekologů drtivé. Například podle Americké asociace veterinárních lékařů kočky zahubí na území Spojených států každoročně asi 2,4 miliardy ptáků. A v Austrálii padne těmto šelmám za oběť dokonce milion plazů ročně. Před třemi lety to spočítali ekologové z Univerzity Charlese Darwina.


Doporučujeme: Lidé běžně topí koťata, i když je to trestné. Ať obce kočky raději kastrují


Foto: Freepik

Vědci se proto pustili do výzkumu. Rozdělili kočky do několika skupin a každou z nich vybavili jiným prostředkem proti lovu. Některým připnuli na krk obojek s rolničkou, další ověnčili takzvaným „bryndákem“ – tedy kouskem syntetické látky která šelmám ztěžuje pohyb na stromech.

O spolupráci poprosili i majitele koček. Některým z nich dali za úkol, aby svého mazlíčka krmili jen masitou stravou, naopak další měli svým kočkám servírovat hlavně granule s obsahem obilovin a sóji. Část majitelů si musela s kočkami také daleko víc hrát – společné zábavě měli věnovat nejméně deset minut denně.

Když pak vědci porovnali výsledky, zjistili následující: vůbec nejúčinnější metodou, jak utlumit kočičí lovecký pud, bylo nakrmit zvíře co nejmasitější stravou. Kočky, kterým lidé servírovali maso či masové konzervy, přinesly během sledovaného období domů až o 36 procent méně vlastní kořisti.


Doporučujeme: Místo stehýnka moučný červ. Psy a kočky čeká změna jídelníčku 


Foto: Freepik

„Vypadá to, že krmiva s rostlinnými složkami šelmy dostatečně nenasytí. Přestože jsou označena jako kompletní a teoreticky obsahují všechny nutné živiny, kočkám v nich stále něco chybí,“ uvedla evoluční bioložka Martina Cecchettiová. Takové šelmy potom hledají úlevu v lovu. Lapeným ptáčkem se zvíře zkrátka „dojí“.

Jako velmi účinný se ukázal také „bryndák“. Zafungoval ale jenom v určitých případech. Konkrétně šlo o lov ptáků. „Těch kočky pochytaly až o 42 procent méně,“ hodnotí pomůcku bioložka Cecchettiová. Naopak na počty zabitých ještěrek nebo savců neměl límec vůbec žádný vliv.

Pomoci může i pozornost chovatele. Pokud si  s kočkou hraje alespoň deset minut denně, její lovecký pud se tím ukojí. Takoví mazlíčci domů přinášeli až o čtvrtinu méně kořisti než jejich nevybouřené kočičí sousedky.


Doporučujeme: Užívá váš pes antibiotika? Pak se vyhněte BARFování. Psovi týden kupujte třeba konzervy


Foto: Freepik

Vědci tak konečně potvrdili domněnky řady chovatelů, podle kterých je dobře živená kočka daleko menším rizikem „Kočka je samozřejmě predátor, který má lov má v genech. Proto si ji taky lidi dřív pořizovali – aby jim v domě lovila myši a hraboše. Jediné, co tedy můžete udělat, je poskytovat kočce dostatek kvalitního jídla, aby neměla takovou potřebu lovit,“ řekl nedávno Zvířecím zprávám například Luboš Kristek z organizace KasPro.

Podle badatelky Martiny Cecchettiové, která se snaží co nejetičtějším způsobem utlumit dopad kočičího řádění na ekosystém, tím ale výzkum zdaleka nekončí. Naopak. „Víme, že kočku musíme dobře krmit a že je k tomu potřeba maso. Teď je třeba ještě vyřešit, kde toto maso vezmeme. Na krmivo pro domácí mazlíčky už totiž nyní padne pětina světové spotřeby masa a ryb, což vyvolává jasné klimatické a environmentální otázky,“ vysvětluje.

Produkce masa podle ní zanechává obrovskou uhlíkovou i vodní stopu – například na výrobu deseti kila masa je potřeba až 2100 metrů pole a přes milion litrů vody. „Bude tedy třeba vyřešit, jak zajistit kočkám potřebné živiny, aby se omezil jejich lov, ale současně jak je načerpat šetrnějším způsobem,“ uzavřela. Výsledky své studie badatelka zveřejnila v časopise Current Biology.


Doporučujeme: Jak vypadá byt očima mazlíčka? Podívejte se, co vidí kočka, pes nebo tarantule


Rozumíte řeči zvířat? Zkuste si kvíz:

Text: Veronika Rodriguez
Úvodní Foto: 99px