Jak vypadá svět očima zvířat? Podívejte se, co vidí myš, pes nebo včela

Zvířata vnímají barvy úplně jinak než lidé. Třeba lidské oko vůbec nevidí ultrafialové záření. Naopak ptáci díky němu rozeznávají odstíny, které zůstávají našemu zraku skryté. Úplně jinak svět vidí také myši, včely nebo psi. Chcete vědět jak? Podívejte se na video, které vzniklo díky nové kameře a softwarovému systému, jenž vyvinuli vědci z britské University of Sussex a americké George Mason University.

Kamera podle nich vznikla právě proto, aby mohli biologové a filmaři vytvářet videa pohledem zvířat. Filmy, které takto vzniknou, totiž zaznamenávají vnímání jiných druhů s více než devadesátiprocentní přesností. „To nám pomůže lépe pochopit, jak zvířata komunikují a jak se orientují ve světě kolem sebe. Například jak hledají potravu nebo potenciálního partnera,“ uvedla k tomu Vera Vasas z University of Sussex.

Systém je podle ní sestavený z běžně dostupných kamer a software je k dispozici jako open-source. Je tedy dostupný komukoliv zdarma. „To má umožnit dalším badatelům používat tuto technologii a stavět na ní v své budoucí výzkumy,“ doplnil další autor Daniel Hanley.


Doporučujeme: Jak vypadá byt očima mazlíčka? Takto vidí kuchyni vaše kočka, pes nebo tarantuleZdroje: časopis PLoS Biology.

Text: Veronika Rodriguez
Úvodní foto: Unsplash