Jako nepotřebné zboží. Lidé vrací do útulku až pětinu adoptovaných psů a koček

Lidé vrátí do útulku až pětinu psů a koček. Jako nejčastější důvod uvádějí problematické chování zvířete. Například agresivitu. Další tvrdí, že se o mazlíčka vlastně nedokážou postarat. Nemohou jim třeba zaplatit veterináře. Vyplynulo to z průzkumů Institute for Human-Animal Connection.

Dlouho to vypadalo, že kočka nový domov nenajde. Byla totiž problematická. „Nesnesla se s žádnými dalšími mazlíčky, často kvůli nim močila do postele a na koberec. Po každém konfliktu takto protestovala,“ říká její současná majitelka Marta Vránová. Ze dvou adopcí se proto kočka vrátila. Vyšel až třetí pokus o umístění. V útulku mezitím strávila skoro dva a půl roku.

Podobně dopadnou stovky dalších zvířat. Potvrdila to i studie, kterou letos na podzim vypracoval Institute for Human-Animal Connection. Výzkumníci se v ní snažili postihnout, kolik zvířat lidé po adopci znovu vrací do útulku. Snažili se zjistit i to, jakých důvodů to dělají.


Doporučujeme: Hvězdy a outsideři útulků. Lidé chtějí jorkšíry, na ocet jsou černé kočky


Co studie zjistila? Podle badatelky Sloane Hawesové lidé do útulku vrátí až pětinu osvojených psů a koček. „Z našich průzkumů vyplynulo, že se počty nezdařených adopcí pohybují okolo sedmi až dvaceti procent,“ přibližuje badatelka žena.

Jako nejčastější důvod lidé uváděli právě problematické chování zvířat, se kterým si nedokážou poradit. „Stěžovali si třeba na agresi vůči členům domácnosti nebo dalším zvířatům, ničení věcí nebo hluk,“ uvádí Sloane Hawesová. 

Pětina zvířat se vrací až po roce

Další argumentovali tím, že dostali alergii na srst nebo jinou chorobu. „Velmi častým důvodem ale byly i zdravotní potíže samotných mazlíčků. Lidé uváděli, že je zvíře nemocné a že se o něj nedokážou dostatečně dobře  postarat. Některým zase vadily zvýšené náklady spojené s veterinární péčí,“ přibližuje badatelka. Pětina lidí se vymluvila na stěhování a desetina zjistila, že se zvířeti vlastně nezvládá věnovat.

Vůbec největší procento zvířat se z adopce vracelo během prvních dvou měsíců. „V tuto dobu lidé přivezli zpět 51 procent psů a 57 procent koček,“ doplnila badatelka. Pětina zvířat ale strávila v nové rodině rok, než je lidé odložili zpět do útulku. Závěry studie přinesl odborný magazín Animals.


Doporučujeme: Čtvrtinu štěňat odeberou matce předčasně. Kvůli chování pak skončí v útulku


Zkušenosti českých zařízení jsou podobné. Alespoň pokud jde o důvody, které lidé při vracení zvířat uvádějí. Třeba majitelce plzeňských kočičích Fousků Libuši Pelikánové lidé přivezou zpátky okolo dvou procent adoptovaných svěřenců. „Jejich nejčastějším argumentem je neschopnost adoptované kočky vyjít s dalším domácím mazlíčkem,“ napsala Zvířecím zprávám.

V královéhradeckém psím útulku zase lidé nejčastěji vysvětlují, že péči o nového psa nezvládají. „Pejsky nám vracejí s tím, že jsou moc aktivní. Lidé si na začátku mysleli, že nové mazlíčky zvládnou. Ale pak se ukázalo, že ne. Tak je jednoduše vrátí,“ uvedla už před časem Lenka Lacinová z tohoto útulku.

Řada útulků už si proto začala budoucí majitele zvířat prověřovat. „Hodně je lustrujeme a vyptáváme se. Psa nedáme každému a někdy jsou na nás lidé kvůli tomu naštvaní. Nasadili jsme ale přísné podmínky a psům se snažíme vybrat toho nejvhodnějšího člověka,“ řekla například Ivana Kašpárková z jičínského městského útulku. Návrat do útulku je totiž podle ní pro zvíře obrovský stres. „Těžko se pak dává dohromady a těžko si znovu buduje vztah s člověkem,“ uzavírá.

Autor: Veronika Rodriguez
Úvodní foto: Freepik
Fotkyv galerii: Freepik