Jako z jiné planety. Vědci zachytili v hlubinách oceánu třicetimetrové plující „želé“

Vědci pořídili fascinující záběry talířovky bájné – tedy obří medúzy obdařené deset metrů dlouhými sametovými rameny. Ladně se vznášela v temných hlubinách Montereyské zátoky poblíž Kalifornie. Aby její tanec zachytili, museli badatelé vyslat svou ponorku až kilometr pod mořskou hladinu.

„Pohled na toto stvoření je nesmírně vzácný. Za celou historii se ji podařilo spatřit jen asi stokrát. Žije totiž v nepropustných vodách oceánských pánví, kam se dostaneme jen se speciálně sestavenými sondami či miniponorkami,“ popisují vědci z oceánografického výzkumného střediska Monterey Bay Aquarium Research Institute (MBARI) v Kalifornii.

Obří tvor je proto téměř neprobádaný. Ví se jen, že patří k želatinovým medúzám, které brázdily vody oceánů už před stovkami milionů let.

Pyšní se průsvitným zvonem oranžové barvy s průměrnou velikostí okolo jednoho metru. Z něj pak do stran vybíhají čtyři plochá ramena, která za ní při pohybu vlají jako lehoučké hedvábné šátky. Každé z nich měří více než deset metrů. „Tyto poddajné paže jsou lemovány žahavými buňkami, kterými talířovky omračují svou kořist. Tu si pak dovedně omotají a přitáhnou k ústům,“ popisují badatelé z MBARI.

Podle zoologa Marka Benfielda z Cambridge University se tento nepolapitelný predátor vznáší v hlubinách všech oceánských pánví s výjimkou Arktidy.


Zdroje: Monterey Bay Aquarium Research Institute (MBARI) a tisková zpráva na webu Cambridge University.

Text: Veronika Rodriguez
Úvodní foto: Monterey Bay Aquarium Research Institute (MBARI
Video: Monterey Bay Aquarium Research Institute (MBARI)