Jedete na Bali? Pak si dejte pozor na opice. Loupí turistům cennosti a požadují za ně „výkupné“
UVNITŘ VIDEO. Opice na Bali poznají cenné věci. Loupí je a pak za ně od lidí žádají výkupné – jídlo.
Stačí chvilka nepozornosti a jste bez mobilu. Nebo bez značkových slunečních brýlí. Pokud chcete získat věci zpět, máte jenom jednu možnost: zkusit se zloději smlouvat. Jako výkupné si přitom připravte pořádný ranec jídla. Vychytralými delikventy, kteří si takto obstarávají obživu, jsou totiž hladové opice. Zcizené předměty vám vrátí jenom tehdy, když jim na oplátku nabídnete oběd.
Zhruba tak to podle svědků vypadá před hinduistickým chrámem Uluwatu na Bali. Makakové, kteří tam žijí, si osvojili zajímavý způsob obživy. Stali se z nich nesmírně zdatní zlodějíčkové. Naučili se okrádat a vydírat turisty. Nejprve jim vezmou nějakou cennost a pak za ni jako výkupné požadují jídlo.
„Moc dobře se přitom naučili rozpoznávat, jakých věcí si lidé opravdu cení. Vědí, za co dostanou hodně potravin,“ popisuje způsoby vychytralých primátů Jean-Baptiste Leca z kanadské University of Lethbridge, který opice sledoval a natáčel 273 dní.
Doporučujeme: Kolik semínek je v kyblíku? Sloni to spočítají čichem
Výsledky, které z jeho výzkumu vzešly, jsou naprosto neuvěřitelné. Makakové se skutečně specializují na loupení dražších předmětů – tedy hlavně peněženek, šperků, brýlí nebo elektroniky. Vypozorovali totiž, že právě za tyto věci mohou žádat hodně jídla. Anebo si mohou říct o takové dobroty, na které mají v danou chvíli největší chuť. Vyjednávání o tom, za jaké potraviny předměty vrátí, přitom může trvat i půl hodiny.
Pracovníci chrámu proto návštěvníky nabádají, aby si na své věci dávali pozor. To, že je mají uschované v kabelce, prý ještě nemusí vůbec nic znamenat. Stačí, aby byla taška otevřená, a opice si poradí. Cennosti by si turisté měli zavřít raději do batohu na zip a ten ještě obrátit na břicho.
Chytrost a sebeovládání
Badatelé jsou ale z výsledků svého výzkumu nadšení. Opice totiž svým chováním dokazují, že mají kulturní inteligenci. „Loupit se učí ve svém přirozeném prostředí a od svých vlastních příbuzných. Nikoliv v laboratoři od lidí. Zkušenosti navíc sbírají nejméně dvacet let. To všechno znamená, že jejich chování je kulturní a předává se z generace na generaci,“ uvedl psycholog Leca. Zprávu o svém výzkumu uveřejnil na webu University of Lethbridge.
Leca je fascinován i odvahou makaků při krádežích. „Ukrást lidem předmět totiž vyžaduje fyzický kontakt s člověkem. Ne všem opicím je přitom takový kontakt příjemný. Některé z toho nadšeny vůbec nejsou,“ popisuje. Uloupit lidem fotoaparát tak od těchto makaků vyžaduje nejenom zručnost a trpělivost, ale i velkou míru sebeovládání. Video, které jednání makaků na Bali ukazuje, najdete níže.
Doporučujeme: FOTOGALERIE: Opičí lázně v Japonsku. Makakové milují horkou vodu
Důmyslná loupežná přepadení. Podívejte se na video, na němž Jean-Baptiste Leca dokumentuje spolu s filmaři z televizní stanice BBC chování vychytralých makaků:
Text: Veronika Rodriguez
Úvodní foto: Jean-Baptiste Leca, University of Lethbridge
Video: PBS LearningMedia, BBC and THIRTEEN Productions LLC