Jsou kruté a zbytečné. Část studentů Štrasburské univerzity se postavila proti pokusům na zvířatech

Na Štrasburské univerzitě se rozhořel ostrý spor: část studentů se postavila proti pokusům na zvířatech. Namítají, že jsou neetické a lze je snadno nahradit jinými metodami. Od té doby případ rozděluje učitele a znepokojuje vedení školy. Všichni se ale shodují: nastala nová doba. Lidé jsou stále citlivější na životní podmínky zvířat a nechtějí je trápit. A to ani ve jménu vědy.

Všechno začalo 8. září při jednom ze seminářů pro studenty magisterského oboru ekofyziologie, ekologie a etologie. Učitel po nich chtěl, aby provedli experiment. Použít při něm měli i zvířata.

„Šlo konkrétně o křečky. Měli jsme je oholit, desinfikovat a pak učinit malý řez na jejich břiše. Do toho jsme měli vložit sondu, která by jim nepřetržitě měřila teplotu,“ popsal listu Le Monde jeden z přítomných studentů. Rána měla být nakonec zašitá a opatřená sponkami.

„O šest týdnů později měli být křečci udušení oxidem uhličitým. Měli jsme je otevřít, sejmout zavedené sondy a stáhnout z nich data. Zvířatům jsme měli taky zvážit varlata a odebrat hnědou tukovou tkáň k další analýze,“ pokračoval. Jenomže studenti nic z toho udělat nechtěli. Sedm z dvaadvaceti posluchačů součinnost odmítlo. Odvolali se na etické důvody. Učitel jim proto nedal zápočet.


Doporučujeme: Další průšvih španělské laboratoře. Kromě týrání zvířat také falšovala výsledky


Foto: Freepik

Studenti si ale trvají na svém. Žádají vedení školy, aby použití zvířat při pokusech omezilo. „Experimenty na živých tvorech jsou podle nás diskutabilní, zvlášť v akademické sféře. Vědci by naopak měli ctít koncepci tří R, kterou už v roce 1959 definovali biologové William Russell and Rex Burch,“ uvedli během videokonference s novináři listu Le Monde.

Podstatou tohoto konceptu je, že by se zvířata měla k pokusům používat jen v nevyhnutelných případech – tedy když neexistuje žádná jiná alternativa. Mělo by se také sahat po tvorech na co nejnižší fylogenetické úrovni. A rozhodně by se jich mělo trápit co nejméně, navíc s použitím co nejšetrnějších technik.

„Požadovaný pokus na křečkovi, který měl vyústit v jeho zabití, tyto zásady rozhodně nenaplňoval. Nechápeme, k čemu byl dobrý, když dané informace shromáždili už kolegové v předchozím roce,“ říkají. Experiment takového typu zkrátka podle nich není ospravedlnitelný.


Doporučujeme: Krvavý byznys s makaky: tisíce opic končí v koších laboratoří. Proti je i část vědců


Foto: Freepik

Případ otevřel na akademické půdě obrovskou debatu. Podle deníku Le Monde rozděluje učitele a znepokojuje vedení školy. Všichni souhlasí s tím, že je třeba dbát na dobré životní podmínky zvířat. Uznávají také, že je třeba mnohem opatrněji volit, ke kterým experimentům se živí tvorové použijí.

V opačném případě by kontroverze kolem pokusů ohrozily jeden z nejprestižnějších studijních programů Štrasburské univerzity. Krátce před zahájením akademického roku totiž děkan Fakulty zdravotnických věd a mikrobiolog Jacky de Montigny prohlásil, že jde o jednoznačně nejžádanější obor školy. „Všichni studenti, které na něj přijímáme, jsou vynikající,“ řekl.

Současně uvedl, že kolegové zodpovědní za tento program vedou posluchače k respektu k biologické rozmanitosti, lásce ke zvířatům a vášni pro experimentální vědy.


Doporučujeme: Skončí utrpení zvířat? Česká firma vyvinula buněčné mebrány, které nahradí živé tvory


Studenti druhého ročníku Štrasburské univerzity nejsou jediní, kdo se proti pokusům na zvířatech postavil. S experimenty na živých tvorech nesouhlasí ani řada vědců. Třeba podle toxikologa a farmakologa Thomase Hartunga, který šéfuje Centru pro alternativy k testování na zvířatech  při americké Univerzitě Johnse Hopkinse, je nutné s touto zastaralou praxí skoncovat co nejdříve. „Je třeba zahájit revoluci, v rámci které se lidstvo konečně posune od více než padesát let starých a nespolehlivých testů na zvířatech k modernímu používání tkáňových kultur a umělé inteligenci,“ uvedl.

„Bohužel spousta kolegů tuto nutnost stále nechápe. Jak ukazují poslední statistiky použitých zvířat, lidé stále slepě utíkají k opičím modelům, místo aby kriticky zhodnotili, jak validní nakonec jejich výzkum bude,“ uvedl magazínu Science. A připomenul,  že v řadě případů se nakonec ukáže, že jsou poznatky získané u pokusných zvířat na člověka nepřenosné. „Experimenty často přinesou zkreslené údaje o tom, jak budou léky působit u lidí. Zvířata se totiž od lidí významně liší,“ vysvětluje.

Proti pokusům na zvířatech je i velká část veřejnosti. Třeba Evropskou občanskou iniciativu (EOI) Za pokusy bez zvířat podepsalo 1,4 milionu Evropanů, v Česku s ní souhlasilo přes sto tisíc lidí.

Foto: Cruelty Free International

Zdroje: list Le Monde, magazín Science.

Text: Veronika Rodriguez
Úvodní foto: Freepik