Kočka vypadla z okna a nabodla se na větev. Jen těsně minula srdce

Chraňte svoje mazlíčky a napněte na okna sítě. Zabezpečte i balkony, nabádají chovatele koček veterináři. Proč, to ukazuje třeba nedávný případ z Bristolu.

Majitelé čtyřleté kočky Belly si jen na chvíli odskočili z bytu a nechali přiotevřené okno. Kočka se na něm hned začala promenádovat. Zvědavě nakukovala, co se děje venku, a vyhřívala se na parapetu.

Jenomže pak se zřítila dolů. Padala sice jen z prvního patra a ve vzduchu se otočila tak, aby na zem doskočila na všechny čtyři tlapky, bohužel ji pod oknem čekala zrada: keř. Kočka se nabodla na jednu z jeho větví. „Takže když jsme ji našli, z hrudi jí trčel pořádný klacek,“ popisují děsivý zážitek majitelé kočky.

Větev těsně minula srdce
Foto: Langforská veterinární klinika pro malá zvířata 

Popadli proto mazlíčka a odvezli ho bryskně na veterinu. Tam kočka podstoupila dlouhou šňůru vyšetření a rozsáhlou operaci hrudníku, při níž jí veterináři klacek z těla odstranili.

„Měla ale obrovské štěstí, všechno mohlo dopadnout jinak,“ přiznává ošetřující lékařka Mariette Pilot z Langforské veterinární kliniky pro malá zvířata a pokračuje: „Větev totiž prošla levou stranou hrudníku a jen těsně minula srdce. Poškodila navíc kočce část plíce a zaryla se do hrudního svalu. Museli jsme proto Belle odstranit spolu s cizím tělesem i část plicního laloku.“ 

Bella se ale podle veterinářky nakonec dobře zotavila a za pár dní mohla jít s páníčky domů. „Teď už si znovu užívá života. A od parapetů se radeji drží dál,“ uzavírá popis svého případu odbornice. O neobvyklé nehodě i následné léčbě informovala na svém webu Langforská veterinární klinika pro malá zvířata.


Doporučujeme: Šanta kočky nejenom omámí a uklidní. Ochrání je i před komáry


Odborníci ale varují: Něco podobného se může stát každé kočce. Okna i balkony by proto měly být v každé kočičí domácnosti zabezpečné.

„Kočka nemá devět životů, má jen jeden. Jako každý. Občas pád přežije, ovšem se zraněním a spoustou utrpení. Většinou ale umírá,“ říká k tomu chovatelka bengálských koček Vlaďka Pipková.

Do „ventilaček“ proto radí namontovat mříže, do oken a na balkóny zase napnout sítě. „Dnes už není problém si na zabezpečení oken a balkónů najmout firmu, sítě lze nasadit dokonce i bez vrtání,“ uzavírá majitelka chovatelské stanice Rascalbengal a současně zakladatelka osvětové facebookové skupiny To je kočka!

Text: Veronika Rodriguez
Úvodní foto: Freepik