Video: Sloní chobot je výkonný vysavač. Kyblík s vodou vyprázdní za dvě vteřiny

Sloní chobot je extrémně výkonný. Na jeden zátah dokáže nabrat až 15 litrů vody. A to obrovskou rychlostí: pětilitrový kyblík zvládne vyprázdnit za pouhé dvě vteřiny.

Ukázalo to video, které pořídili experti z Georga Tech institutu. Sloni podle něj dokážou nasávat takovou rychlostí, která hravě překoná i jeden z nejvýkonnějších vlaků na světě – francouzskou soupravu TGV.

„Tempo sloního dechu a sání je dokonce třicetkrát rychlejší než naše lidské kýchání,“ přidává další srovnání David Hu z institutu. Ušatí chobotnatci tak pojmou daleko více vody, než jsme si mysleli.


Doporučujeme: Kolik semínek je v kyblíku? Sloni to spočítají čichem


„Dovoluje jim to zvláštní schopnost, o které jsme doposud nevěděli – sloni dovedou roztahovat svaly na svých chobotech. Jejich stěny se pak ztenčí až o 30 procent a prostor uvnitř chobotu naopak rozšíří o 64 procent,“ popisuje David Hu. Objem nosu tak výrazně nabobtná.

Extrémně silné sání pak slonům pomáhá i manipulovat s předměty. „Potravu si umějí přitáhnout, jako kdyby měli v chobotu magnet. Třeba křehké chipsy dokážou uchopit tak dobře, že se z nich neulomí ani kousíček,“ dodává David Hu.

Experti teď chtějí nabytých poznatků využít. Například k tomu, aby podle dokonalých sloních chobotů vylepšili vysavače a roboty.


Doporučujeme: Zvířata jsou mistři v samoléčbě. Znají lék na parazity, bolavé klouby i jedy


Chcete to vidět na vlastní oči? Tady je video:

 

Text: Veronika Rodriguez
Úvodní foto: Unsplash
Video: Georga Tech