Šanta kočky nejenom omámí a uklidní. Ochrání je taky před komáry, zjistili vědci

Kočky jsou možná mazanější, než jsme si mysleli: šantu kočičí nepoužívají jenom proto, aby si užily omámení a relax. Tato bylina je ochrání taky před komáry a parazity. Štiplavý zápach, který kočky tak láká, totiž rostlina uvolňuje hlavně proto, aby se ubránila hmyzu. Zjistili to japonští vědci.

Někdy se jí říká kočičí kokain. Pokud se totiž dostane kočkám do tlapek, spolehlivě je omámí. Jako „na drogách“ se díky šantě začnou chovat až tři čtvrtiny všech šelem.

Neplatí to přitom jen o malých domácích mickách. Stejně droga působí i na velké šelmy. „Ukázalo se to, když jsme dali papír nasáklý výtažkem z šanty jednomu leopardovi, dvěma jaguárům a dvěma rysům. Také oni účinkům byliny podlehli,“ popisuje Masao Miyazaki z Univerzity Iwate. Pod vlivem šanty se i tato zvířata stávala mazlivější a hravější. Rostlina je uklidňovala. Působila na ně zhruba deset až patnáct minut.

Podle vědce za to může nepetalaktol – tedy látka, která se uvolňuje ze žlázek na listech šanty. „Aktivuje nervový systém odpovědný za euforickou reakci v těle,“ uvedl Miyazaki. Potvrdily to prý testy, které porovnávaly hladinu endorfinů v kočičí krvi před a po použití šanty.


Doporučujeme: Stresuje se vaše kočka? Uklidněte ji relaxační skladbou, kterou pro ni složili vědci


Jenomže vědci zjistili ještě daleko víc: rostlina podle nich nemá jen halucinogenní účinky, její sloučeniny kočky také chrání. A to před nepříjemným bodavým hmyzem a parazity. „Štiplavý zápach, který kočky tak láká, totiž rostlina uvolňuje hlavně proto, aby se ubránila hmyzu,“ říká japonský vědec.

Ukázalo se to, když vědci na kočky pustili komáry. Na ta zvířata, která se předtím vyválela v šantě, tento hmyz nesedal. Naopak „neošetřené“ kočky vydatně obtěžoval. 

Poté si výtažkem z šanty potřel část vlastní ruky také sám Japonec. „Fungovalo to stejně. Když jsem ruku vsunul do boxu s komáry, neměl jsem tuto část vůbec pokousanou. Hmyz se od ní držel zpátky. Hodoval jenom tam, kde z kůže nepetalaktol necítil,“ doplnil Masao Miyazaki. Podobně podle něj může látka působit i na další parazity nebo dokonce viry. Svoje poznatky publikoval v magazínu Science Advances.

Chcete své kočce vyrobit hračku se šantou kočičí? Máme pro vás jednoduchý návod:

Text: Veronika Rodriguez
Úvodní foto: Freepik