Komáři cítí rakovinu. Pomůže nám to s léčbou?

Rakovinou každoročně onemocní 87 tisíc Čechů. Uzdraví se hlavně ti, u nichž lékaři rozpoznají chorobu včas. V budoucnu by jim v tom mohli pomoci komáři. Mají totiž tak citlivý čich, že odliší zhoubné buňky od zdravých.

Na jednu stranu jsou to největší zabijci světa: každoročně usmrtí až milion lidí. Komáři totiž přenášejí malárii či horečku dengue, vysvětluje Světová zdravotnická organizace.

Na druhou stranu může tento hmyz miliony lidí zachránit. Badatelé z Tokyo University totiž zjistili, že komáři cítí rakovinu. Dokážou ji odhalit už ve velmi raných stádiích. Navíc za pouhých deset minut.

„Rakovinové a nerakovinové buňky se liší ve svém metabolismu. Vydávají různé složky těkavých látek, díky kterým je lze od sebe odlišit. Komáři přitom mají ve svých čichových buňkách tak citlivé chemoreceptory, že to dokážou,“ uvedl vedoucí vědeckého týmu, profesor Shoji Takeuchi. Prokázalo se to podle něj u rakoviny jater.

Badatelé proto nyní zkoumají, jak tuto schopnost komárů využít – snaží se sestrojit jakýsi „elektronický nos“, který by jejich dovednost napodobil. „Mohl by to totiž být neuvěřitelně levný způsob, jak nádory včas objevit. Když to dobře půjde, budeme tuto novou metodu screeningu v medicíně používat už v příštím desetiletí,“ domnívají se japonští vědci. Své poznatky zveřejnili minulý měsíc v magazínu Science Advances.


Doporučujeme: Nejdřív dostane rakovinu pes, pak chovatel. První onkologický registr ukáže, jak to souvisí


Octomilka. Foto: Wikimedia Commons

Komáři nejsou jedinými zástupci hmyzu, u kterých se podobná superschopnost zjistila. Už před sedmi lety si zázračného čichu, který umí vystopovat nádorové bujení, všimli vědci také u mušek octomilek.

„Hmyz zvládá rozpoznat nesmírně široký rozsah pachů. Je v tom naprosto bezkonkurenční,“ uvedli k tomu tehdy badatelé z německé Universität Konstanz a italské the University La Sapienza v Římě. Jejich článek vyšel rovněž v magazími Science Report.

Čím dříve, tím lépe

Rakovinou každoročně onemocní obrovské množství lidí. Třeba v roce 2018 si tuto diagnózu od lékaře vyslechlo přes 18 milionů pacientů z celého světa. Okolo 9,6 milionů chorobě podlehlo, uvádí Mezinárodní agentura pro výzkum rakoviny (IARC).

V Česku tentýž rok přibylo kolem 87 tisíc nových onkologických pacientů a zhruba 27 tisíc zemřelo. Nejčastěji se potýkali s tumory tlustého střeva a konečníku, prostaty, prsu a plic. Chorobu porazili především ti pacienti, u nichž se zhoubné bujení podařilo odhalit včas. „Čím dříve jsou totiž nádory odhaleny, tím je jejich léčba snazší,“ komentoval to profesor onkologie Jan Žaloudík.

U tumorů v prvním stadiu podle něj postačí většinou jen operace, a je vyřešeno. „Naopak pozdní stadia rakoviny se léčí velmi složitě. Vyžadují chemoterapii a radioterapii, někdy i další formy léčby,“ popisuje Jan Žaloudík. Pro příklad: zatímco rakovinu plic přežije v prvním stadiu až 61 procent pacientů, druhé stadium už zvládne porazit jen 32 procent lidí. U posledního, čtvrtého stadia choroby je naděje na přežití delší než pětileté let jen asi tříprocentní.

Pokud by tedy hmyz pomohl lidem objevit nádory včas, úspěšnost léčby by se dramaticky zvedla.


Doporučujeme: Psi jsou nejlepší detektivové. Vyčmuchají mobilní telefon i utajenou paměťovou kartu


Podívejte se hmyzu zblízka do očí. Je to fascinující:

Autor: Veronika Rodriguez
Úvodní foto: Freepik
Zdroje dalších fotografií – viz jednotlivé snímky