Poradna Kateřiny Štiblické: Co dělat, když si kočky nevoní?

Na Svatého Valentýna nás znovu zavalí reklamy na parfémy s feromony, které mají vzbudit zájem opačného pohlaví. Přestože lidé v chemické komunikaci ve srovnání s kočkami právě nevynikají, jako jejich majitelé se s komunikací za pomoci feromonů a pachů setkávají téměř denně. A někdy jde doslova o život.

Oblastí a potíží, v nichž chemická komunikace v chovu koček hraje velkou roli, je nesmírně mnoho. Kromě značkování (močí, škrábáním, zanecháváním výměšků žláz na rozích, když se o ně kočka tváří otírá) slouží například i ke sdělení, že je samice připravena na páření. Nebo k rozpoznávání jedinců mezi sebou. A také k určení, kdo do dané skupiny patří a kdo ne.

Pro dnešek jsem vybrala příklad, se kterým se můžete v praxi setkat všichni a který je vzhledem k závažnosti následků důležité znát. Upozorňuji však, že pokud rady v tomto článku aplikujete, bude to na vlastní odpovědnost. Nemám totiž možnost poznat právě vaše kočky. Nejdříve ale troška teorie…

Kočka jako vysílač
Foto: Freepik

Signály, které může kočka při komunikaci vysílat, lze rámcově rozdělit na vizuální (například pozice uší kočky), akustické (například vrčení), taktilní (například přivítání se třením hlaviček) a chemické (například pach či použití feromonů pro značkování). Netřeba říkat, že se mnohdy kombinují (syčení kočky je třeba doprovázeno změnou pozice uší).

Doposud probíhají tahanice, jak vlastně feromon (tedy chemickou látku, kterou zvířata vylučují) definovat. Já bych to popsala takto:

Feromon je organická molekula používaná jako chemický signál, který kočkám slouží ke komunikaci s jinými kočkami. Obvykle jej kočky “zachycují“ a vnímají skrze tzv. Jacobsonův orgán. A pokud jej kočka takto zachytí, způsobí to u ní emoční reakci. Nezřídka tedy slouží ke značkování a komunikaci.

Když se své kočce podíváte při zívání do tlamičky, můžete hned za horními maličkými zoubky vidět malý „čudlík“. To je vyústění trubičky Jacobsonova orgánu. Druhé je pak v dutině nosní.

Jacobsonův orgán a flémování

Možná je vám název Jacobsonova orgánu povědomý z hodin přírodovědy. Obvykle se o něm ve škole učíme u plazů. Pravdou ale je, že ho mají a využívají kromě hadů i kočky, mufloni, koně…

Kočka jej používá jen v okamžiku, kdy ji něco upozorní, že feromony mohou být ve hře – například spatří značku jiné kočky (škrábance na pařezu). V tom případě pootevře tlamičku a začne flémovat, tedy aktivně vhánět vzduch právě na tento „čudlík“. Feromony totiž nejsou rozeznávány běžnou čichovou sliznicí, na rozdíl od pachových látek. V praxi nejde vždy oddělit účinky feromonů a pachů – často se prostě doplňují.


Doporučujeme: Proč se vaše kočka otírá o věci? Může za to záhadná „řeč pachů“


Foto: Freepik

Snad u každé komunikace velmi záleží na situaci, ve které se odehrává, a také na úhlu pohledu konkrétního jedince. Kočka například může mít své teritorium důkladně označené – třeba značkami, které nanesla tváří na rámy dveří, což jí za normální situace dodává pocit bezpečí. Ovšem v případě, že se doma něčeho vyleká, samy tyto značky ji v klidu neudrží. Někdy také může být pach druhé kočky uklidňující, pokud se jedná o kamaráda. Když se však kočky stanou nepřáteli, ten samý pach může kočku posléze děsit.

Kočky v jedné domácnosti 

Kožní žlázy – například na tvářích kočky – vylučují spolu s feromony i pach unikátní pro daného jedince (najdeme samozřejmě i další zdroje pachu – odlupky kůže, výkaly, moč, …). Tato originální směs pak přirozeně slouží k rozpoznání jedinců mezi sebou, protože žádné dvě kočky prostě nevoní stejně.

Kočky, které obývají stejné prostředí (například váš byt), pak zcela pochopitelně určitou složku pachu sdílí. Vše může být umocněno vzájemným čištěním srsti. Kočka, která druhou olizuje, na ni zkrátka svým jazykem nanáší své sliny. Těsný kontakt k výměně pachu ještě dále přispívá. Díky jazyku je navíc kočka v kontaktu s pachy a dalšími látkami na kožichu druhé kočky.

Kdy může být společný pach narušen?

Často se jedná o situaci, kdy jedna z koček opustí domov – třeba při cestě k veterinárnímu lékaři. Mimo byt kočka obvykle „načichne“ jinými pachy, což je ještě významnější, pokud se jí i dotýkají například cizí lidé. Větší či menší měrou také ztratí pach, který sdílí s ostatními kočkami. Po návratu kočka-výletnice sice pozná ostatní, ale druhé kočky nemusejí rozpoznat ji. Další možností je nemoc kočky (kdy se například pozmění bakteriální složení ve žlázách), která ovlivní tělesný zápach.


Doporučujeme: VIDEO: Fascinující záběry, jak pijí kočky a psi


Foto: Freepik

Občas to přirovnávám k situaci, kdy si tatínek malého dítěte oholí plnovous – i když je to stále on, obvykle je prvotní reakcí dítěte šok a zmatek, protože zkrátka vypadá úplně jinak. To bývá pro dítě velmi matoucí a děsivé.

U koček je navíc ve hře mnohem víc – ochrana teritoria a obvyklá nechuť vůči cizím kočkám. Protože když mají pocit, že na jejich území vstoupil vetřelec, mohou reagovat nelibě a agresivně. Situaci navíc nepomáhá, že kočka-výletnice obvykle netuší, proč ostatní kočky reagují právě takto.

Toto může u koček vést k narušení vztahů – dočasnému, ale i trvalému. Ze své praxe vím, že právě agrese v tomto kontextu bývá děsivá. Další soužití často nebývá možné, ačkoli předtím byly kočky roky v pohodě… Proto tyto případy patří mezi ty nejsmutnější, se kterými se setkávám.

Prevence je jednoduchá

Pokud si tedy vaše kočka „udělá výlet“ mimo byt, měla by zůstat po návratu nejméně několik hodin oddělená od jiných koček – pokud tomu nebrání jiné okolnosti, jako je třeba dispozice bytu. Platí to o to víc, pokud jste si výše uvedených potíží všimli už někdy v minulosti, ale tyto potíže nakonec samy zázračně odezněly. Pokoušet to však nedoporučuji…

Pokud máte čas a chuť, můžete za pomoci vatového tamponku či ponožky přenášet pach z koček, které byly doma, na kočku příchozí.

Vždycky je třeba upozornit, že byste neměli své potíže řešit sami, a že pomoc existuje. Proto, pokud se setkáte s něčím, s čím si nevíte rady, nechte si pomoci.

Autor: Kateřina Štiblická 
expertka na klinické chování zvířat
a zakladatelka poradny Kočičí polepšovna
Text vyšel také v únorovém čísle magazínu Naše kočky