Jak se stal z vlka pes? Za vším hledej ženu, ukázal výzkum

Pes je nejlepší přítel člověka, praví známé rčení. Podle vědců je ale nepřesné. Za to, že se z vlků stali milovaní domácí mazlíčci, totiž mohou hlavně ženy.

Badatelé z Washingtonské státní univerzity na to přišli, když si prostudovali data od 844 etnografů z celého světa. Ti popisovali poměry ve 144 různých společenstvích a kulturách. „Prostudovali jsme si stohy dokumentů a zaměřili se na vztah člověka se psem. Zkoumali jsme, kdy se tyto dva druhy spřátelily, za jakých okolností a jak se jejich vztah nadále vyvíjel,“ popisuje antropolog Jaime Chambers, který výzkum vedl. 

Z bádání podle něj vyplynul jednoznačný závěr: psi se rychleji sblížili s ženami. „Vůbec první úlohou psa totiž nebylo chodit s muži na lov nebo na pastvu, ale pomáhat ženám v domácnosti. Psi tuto domácnost například chránili před vetřelci,“ uvádí vědec. 


Doporučujeme: Buldočka bych si pořídil znovu, přiznávají majitelé tuponosých plemen. Že se dusí, nevadí


Foto: Freepik

To přineslo svoje ovoce: ženy psy přijaly za členy domácnosti. Začaly je pojmenovávat a vytvořily si k nim vztah. Schovávaly jim zbytky od večeře a vyhradily jim i místo v domě. Když pak psi zemřeli, ženy je oplakávaly. V některých přírodních národech ženy dokonce kojily štěňata a nosily je na hrudi spolu se svými dětmi.

Teprve později si psi našli cestu i k mužům. Těm zase pomáhali lovit. Později se k nim přidávali i při práci na pastvách. 

Badatelé také zjistili, že přátelství psa s člověkem vznikalo rychleji v těch místech, kde bylo mírné nebo chladnější podnebí. „Psi tam lidem zřejmě přinášeli větší užitek,“ uvádějí antropologové. Vůbec první psy, respektive vlky, lákala k lidem vůně mamutů nebo jiných zvířat, která si lidé ulovili a pekli na ohni. Vědci svou studii publikovali v časopise Journal of Ethnobiology.

Někomu psi suplují partnera

A jak je to dnes? Od příchodu psích prapředků do lidských obydlí uplynulo 23 tisíce let a psi si svou pozici ještě víc upevnili. Třeba z nedávného průzkumu australských veterinářů z Canisius College vyplynulo, že skoro polovina chovatelů spí se svými mazlíčky v jedné posteli.

„Pokud je pes s člověkem v loži sám, lehá si dokonce na úroveň páníčkovy hrudi. Jako kdyby svému majiteli suplovali partnera,“ uvádí behaviorální ekoložka Christy Hoffmanová z Canisius College. Třetina těchto zvířat našla své místo dokonce pod přikrývkou svého páníčka.

V Česku je výsledek ještě lepší: v anketě Zvířecích zpráv, které se zúčastnilo celkem 1264 tuzemských majitelů psů a koček, se ke spánku s čtyřnohým kamarádem přihlásily dokonce tři čtvrtiny lidí. Důvod? „Cítíme se s nimi bezpečněji,“ vysvětlilo celých 71 procent lidí.

Autor: Veronika Rodriguez
Úvodní foto: Freepik

Fascinující záběry jak pijí psi a kočky. Podívejte se: