Konec krutého zabíjení kohoutků? Izraelští vědci vyšlechtili slepici, která snáší jen samičky

Pokud se narodí jako samečci, čeká je krutý konec: rozdrcení zaživa. Drůbeží velkofarmy totiž kohouty nepotřebují. Hodí se jim jen slepice, které budou snášet vajíčka. O život tak každoročně zbytečně přijde sedm miliardy zvířat.

To by se mohlo změnit. Izraelští vědci totiž vyvinuli speciální plemeno slepic, které snáší jen vejce se samičkami. Vývoji samčích embryí brání genetická modifikace. Podle embryologa Yuvala Cinnamona, který výzkum vedl, se díky tomu zabrání zbytečnému krveprolití.

„Počet kohoutků, kteří skončí po narození v drtičkách nebo plynu, se celosvětově odhaduje na sedm miliard. Odhad vychází z toho, že na každou nosnici připadá zhruba jeden vylíhnutý kohoutek,“ uvedl.

Na šlechtění nového plemene pracoval spolu se svými kolegy z výzkumné zemědělské organizace Volcani Center sedm let, výsledkem je nový druh slepice Golda. „Uvedené jméno jsme zvolili kvůli tomu, že mají slepice zlatavou barvu. Nepojmenovali jsme ho po zesnulé izraelské premiérce Goldě Meirové, byť ji chováme ve velké úctě,“ uvedl Yuval Cinnamon.

Vědci už podle něj odchovali druhou generaci vyšlechtěných slepic a technologie funguje. „Všechny slepice, které jsme upravili, snesly pouze vejce se samičími zárodky. Z nich se pak vylíhly slepice, jejichž vejce opět obsahovaly jen kuřata holčičího pohlaví,“ řekl Yuval Cinnamon.


Jak končí jednodenní kohoutci? Pozor, video obsahuje drastické záběry:

Doporučujeme: Viděli jsme tele s rozlomenou pánví i kuřata v popelnici, popisují tvůrci filmu Svědectví


Podle odborníků to znamená revoluci ve vaječném průmyslu. „Díky této metodě už se nikdo nebude muset uchylovat ke krutému zabíjení kuřat, které je navíc zbytečné,“ řekl Eli Mor – šéf společnosti Impact NRS, která už technologii Volcani Institute využívá. Farmy navíc ušetří nemalé peníze za třídění vajec a následnou likvidaci nechtěných kuřat. Podle Mora mohou škrtnout asi polovinu takto vynaložených prostředků.

Jedna průměrná slepice snese zhruba 296 vajec ročně. Z drůbežáren po celém světě tak vzejdou dva biliony vajec ročně. To je více než osmdesát tun. Část z nich putuje přímo ke spotřebitelům, z části se narodí kuřata.

Sedm miliard z nich jsou kohoutci. Ti nejsou využitelní ani pro další produkci vajec, ani na maso – to pochází především z „brojlerů“, tedy extrémně rychle rostoucích kuřat. Kohoutci proto putují do drtiček, plynu nebo zoologických zahrad, kde slouží jako krmivo pro další zvířata.


Osud brojlerů mapuje video organizace Zvířata nejíme:


Zdroje: The Times of Israel a Poultry by Huminn.

Text: Veronika Rodriguez
Úvodní foto je ilustrační. Foto: Pixabay