Kozlíci měli skončit v kafilerii, zachránila je táborská zoo. Pomozte i vy, vyzývá nyní milovníky zvířat

Pokud by se jich neujala táborská zoo, na kozlíky by čekala smrt. Jsou to totiž kluci, kteří nikdy nebudou dávat mléko. Pro farmu jsou proto nepotřební. Pětadvacet kůzlat by tak ihned po narození putovalo do kafilerie. Nakonec ale všechna našla útočiště v jednom z výběhů zoologické zahrady. 

„Hlavním posláním naší zoo je totiž chov a ochrana zvířat. Nejde přitom jen o druhy přímo ohrožené vyhynutím, jako je fosa madagaskarská či tygr ussurijský. Zajímá nás osud naprosto všech zvířat,“ vysvětlil už loni v zimě ředitel táborské zoo Evžen Korec. Právě proto se podle něj zoo kozlíků ujala. Převezla je do jednoho ze svých výběhů, kde mohou bezstarostně růst a skotačit.

Letos v záchraně těchto zvířat pokračuje. „Tato barbarská praxe, během níž se mléčné farmy samců zbavují, se totiž opakuje každou zimu,“ popisuje Evžen Korec. V únoru se narodí kůzlata, která farmáři roztřídí. „Zatímco kozí samice si zemědělci ponechají jako budoucí zdroj příjmů, malé kozlíky jednoduše podříznou a hodí do kafilérie nebo jiným způsobem zlikvidují,“ říká.  K záchraně vyzývá i další milovníky zvířat. „Pokud vám není jejich osud lhostejný, pomozte nám pro ně najít nový domov. My jich totiž víc neubytujeme,“ apeluje Korec. 

Zoo všem zájemcům nabízí, že pro ně kozlíky z konkrétní mléčné farmy odkoupí. A to na vlastní náklady. „Od nového majitele pak budeme chtít jen to, aby se o kůzle nebo kůzlata s láskou staral a zajistil jim důstojný život,“ uvedl ředitel zoo. Po dohodě prý může zoo kozlíky k novému chovateli i přivézt.


Doporučujeme: Kozlík se narodil chromý, díky protéze z 3D tiskárny už ale vesele skáče


Kozlíci ale nejsou jedinými zvířaty, kterým táborská zoo zachránila život. V minulosti už pomohla i několika oslům ze Slovenska, kteří měli rovněž skončit na jatkách. Ošetřovatelé se postarali i o mufloní mládě, jehož matku srazil a zabil řidič auta. „Ubytovali jsme i jednu volně pohozenou želvu nádhernou, kterou přinesl neznámý nálezce jindřichohradecké veterinářce,“ doplnil mluvčí zoo Filip Sušanka.

Táborská zoo je svou rozlohou největším zařízením svého druhu v jižních Čechách. Patří také k nejmladším zahradám v Česku. Vznikla v květnu roku 2015 poté, co ji od insolvenčního správce koupil pražský developer a biolog Evžen Korec. Tím ji uchránil před likvidací a rozprodáním zvířat. Veřejnosti se táborská zoo otevřela o měsíc později. V roce 2021 ji navštívilo 110 tisíc lidí. 


Co víte o ohrožených zvířatech: Zkuste si náš kvíz:


Zdroj: Zoo Tábor.

Text: Nella Skálová
Úvodní foto: Zoo Tábor
Video: Zoo Tábor