Kriticky ohrožený sysel je zpět. Prohání se na svazích Českého středohoří

Zatravněný svah Odolického vrchu v Českém středohoří zažil tento týden podivný výsadek: ochránci přírody tam vypustili celkem čtyřicet syslů. Původně se narodili v zoologických zahradách nebo záchranné stanici, teď ale budou bydlet tady. Biologové doufají, že se na svahu postupně rozmnoží. Sysel je totiž kriticky ohrožený, v celém Česku už žije jenom asi šest tisíc těchto zvířat.

Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky proto před patnácti lety spustila záchranný program, v rámci kterého se snaží sysly do volné přírody navrátit.

„Vůbec poprvé jsme tyto hlodavce vypouštěli v roce 2016, a to na karlovarském golfovém hřišti. Podařilo se nám díky tomu zachránit tamní syslí kolonii,“ uvedl zoolog karlovarského muzea Jan Matějů, který na programu spolupracuje. Dnes už se tam podle něj prohání víc než stovka statných syslů a vypadá to, že se jim daří. „Úspěšně se rozmnožuje i dříve skomírající kolonie na letišti v Hodkovicích nad Mohelkou,“ dodává.

Hlodavci obohatili také traviny pod vrchem Milá v Chráněné krajinné oblasti České středohoří. „I toto místo jsme zvolili záměrně – leží totiž blízko dalších syslích kolonií,“ vysvětlila mluvčí agentury Karolína Šůlová.

První se podle ní nachází na nedalekém letiště Hrádek, druhá u vrchu Raná nebo u Písečném vrchu. „Zvířata tak mohou mezi jednotlivými hnízdišti migrovat a posilovat tím přirozený tok genů mezi jednotlivými populacemi,“ tvrdí Šůlová. Ostatně syslí rodinu, která se zabydlela pod Milou, kvůli tomu zoologové přivezli až z Německa a ze Švédska. Zvířata jim poskytly tamní zoologické zahrady.


Doporučujeme: Zvířecí teritoria se zmenšují. Narážejí na ploty a dálnice


Syslí záchranný program ale není jen o pouhém vysazování hlodavců do míst, kde dřív běžně žili. Podle odborníků se musí zvířatům vytvořit také vhodné podmínky. „Musí se například pravidelně kosit či spásat tráva, protože syslům vyhovují suché a nízké stepní trávníky,“ připomíná koordinátorka programu Lenka Čolobentičová. Taková místa už podle ní z české krajiny téměř vymizela.

Podle ředitele Agentury ochrany přírody a krajiny ČR Františka Pelce je tak na syslovi názorně vidět, jak může být osud živočišného druhu vrtkavý. „Ještě v padesátých letech minulého století lidé sysla považovali za škůdce a hubili ho. Jenomže to se pak změnilo – tento hlodavec totiž z naší krajiny téměř vymizel,“ říká.

Stalo se tak hlavně kvůli změnám v obdělávání půdy – syslové podle něj doplatili především na rozorávání mezí a pastvin. Další ránu jim zasadilo scelování polí do velkých lánů či úbytek ploch s nízkou travou. „Zkázu pak dokonalo používání chemických prostředků,“ dodává Pelc. Dnes je proto sysel kriticky ohroženým druhem, který se v české krajině objevuje sotva na čtyřiceti místech. Záchranný program by to měl změnit.



Zdroje: Agentura ochrany přírody a krajiny ČR.

Text: Veronika Rodriguez
Úvodní foto: Kostikidis Georgios / Wikimedia Commons / CC-4.0