Lidé šetří už i na mazlíčcích. K veterináři je často přivedou, když už jim není pomoci

Lidé šetří, kde se dá. Odkládají i návštěvy veterinářů. Mazlíčka k nim často přivedou, když už je pozdě. Podle průzkumu Britské veterinární asociace (BVA) s návštěvou kvůli penězům otálí dokonce každý pátý majitel. Podobné zkušenosti mají i čeští odborníci.

„Je to znepokojivé zjištění: celých 99 procent našich veterinářů v nejnovějším průzkumu uvedlo, že se během posledních dvanácti měsíců setkalo alespoň s jedním zanedbaným případem. Majitelé zvířat jim pak většinou přiznali, že mazlíčka nepřivezli dřív z finančních důvodů,“ přiblížil výsledky průzkumu prezident Britské veterinární asociace Malcolm Morley. Oproti předchozímu šetření v roce 2018 podle něj s léčbou otálelo skoro o dvacet procent chovatelů víc. 

Podobné zkušenosti mají i čeští zvěrolékaři. „Bohužel se s tím setkáváme i v našich ordinacích. Lidé řeší problémy s cenami energií a potravin různě, někteří šetří i na mazlíčcích. Omezují návštěvy veterinářů,“ potvrdila šéfka veterinární komory Petra Šinová.


Doporučujeme: Kotě se narodilo s otevřenou lebkou. Dostalo proto speciální přilbu


Foto: Freepik

Mazlíčka tak často přivedou pozdě. Zvířeti už nelze pomoci. Jindy je sice léčba možná, zanedbaný případ se ale pořádně prodraží. „Kvůli různým komplikacím se nakonec může vyšplhat až na násobek částky, kterou by chovatelé vydali v raném stadiu nemoci. Vždy je proto lepší oslovit veterináře co nedříve a postup s ním prokonzultovat,“ radí Malcolm Morley.

Lze domluvit splátkový kalendář

Pokud jsou lidé opravdu ve složité finanční situaci a nemají zvíře ani pojištěné, mohou se podle Petry Šinové domluvit s veterinářem na splátkovém kalendáři. „Veterinář také může chovateli nabídnout nějaké levnější řešení. Obvykle je sice méně účinné, je to ale lepší než nic,“ uvádí.

Vůbec nejlepší je ale podle odborníků nemocem předcházet. „To znamená chodit se zvířaty na preventivní prohlídky, kastrovat je, očkovat, čistit jim chrup a hlídat jejich hmotnost. Tím si ušetříte spoustu případných problémů,“ povzbuzuje chovatele Malcolm Morley.


Vyrobte kočce zdravou domácí paštiku. Už nebude chtít jinou!


Zdroje: British Veterinary Association a Komora veterinárních lékařů.

Text: Veronika Rodriguez
Úvodní foto: Freepik
Video: Zvířecí zprávy