Mazlíčky i toulavá zvířata tu ošetří zdarma. V Kolumbii vyroste první veřejná zvířecí nemocnice
Ošetří zlomené tlapky i řezné rány. Psy a kočky, které se ocitly na ulici, tady veterináři odčerví a vykastrují. Útočiště tu najdou i týraná a zneužívaná zvířata. Řeč je o veřejné klinice pro zvířata, která vyroste v hlavním městě Kolumbie – Bogotě. Své služby bude poskytovat zcela zdarma.
Podle primátora metropole Luise Ernesta Gómeze si to odhlasovali sami občané. „Vybírali z osmnácti různých projektů, které navrhly místní neziskové organizace, a toto je jeden z pěti vítězných,“ uvedl.
Nemocnice podle něj začne léčit během příštího roku, pozemek a peníze už na ni radnice má. „Počítáme s tím, že bude stát v Bosa. Právě v této části města totiž žije statisticky nejvíc domácích mazlíčků i pouličních zvířat v přepočtu na obyvatele,“ řekl listu El Tiempo. Konkrétně jde o téměř 90 tisíc zvířat, z toho kolem 1500 je opuštěných. „Celkem 8445 psů a koček v této oblasti potřebuje vykastrovat,“ dodal Gómez.
Veterináři ale ošetří i pacienty odjinud. Klinika bude fungovat čtyřiadvacet hodin denně, sedm dní v týdnu. „Pohotovostní i nemocniční služba bude přitom zdarma,“ slibuje Luis Ernest Gómez.
Doporučujeme: Lidé běžně topí koťata, i když je to trestné. Ať obce kočky raději kastrují
Podle serveru El Espectador se očekává, že veterináři se budou věnovat hlavně ztraceným a opuštěným mazlíčkům. Pomoc tu ale najdou i zvířata týraná, zneužívaná či vykořisťovaná. Z toho důvodu tady bude mít sídlo i úřad, který dohlíží na dobré životní podmínky zvířat. Tedy něco jako česká Státní veterinární správa.
Síť dobrovolníků v terénu
Na nemocnici bude navázaná také síť dobrovolníků, kteří budou pečovat o pouliční zvířata. „Ve spolupráci se starosty jednotlivých městských částí budou zajišťovat jejich odchyt, sterilizaci a následnou adopci,“ uvádí server. Snažit se budou také o osvětu místních obyvatel.
Na několika místech v okolí současně vzniknou takzvané Pet Parky – tedy zvláštní prostory, kde se budou moci vydovádět domácí mazlíčci i se svými páníčky. „Tím se zase zabrání konfliktům, které občas mezi obyvateli města kvůli zvířatům vznikají,“ uzavírá server.
Doporučujeme: Britové chtějí povinně čipovat kočky. A co Česko? Zeptali jsme se zákonodárců
Zvířata se v poslední době těší v Kolumbii zvláštní pozornosti. Zákonodárci například sepsali návrh zákona, podle něhož by měli mít lidé, kterým zemřel domácí mazlíček, nárok na placené volno v práci. Stejně jako je tomu při ztrátě lidského rodinného příslušníka. Normu předložili v půlce září k projednání ve Sněmovně reprezentantů.
„Domácí mazlíčci nejsou jen tak obyčejná zvířata. Vytváříme si k nim pevná pouta, pro mnohé z nás jsou to milovaní členové rodin. Často k nim cítíme stejnou náklonnost jako ke svým dětem,“ vysvětlil důvody svého návrhu autor normy a liberální kolumbijský politik Alejandro Carlos Chacón.
„Odchod takové bytosti pak na nás má obrovský emocionální dopad,“ doplnil.
Podle kolumbijského listu El Tiempo ho podporuje poměrně velká část politiků. Nejde přitom jen o jeho spolustraníky, přidávají se i členové jiných partají. Společně si říkají „animalistas“ – tedy ti, kdo hájí práva zvířat. Norma má proto v kongresu celkem velkou šanci na úspěch. Více o tématu jsme psali zde.
Zdroje: list El Tiempo, server El Espectador, web participacion.gobiernoabiertobogota.gov.co.
Text: Veronika Rodriguez
Úvodní foto: Freepik