Na pietu mají lidé nárok i po smrti mazlíčka. Dejme jim kvůli tomu placené volno, navrhují v Kolumbii

Smrt domácího mazlíčka je stejně trýznivá, jako odchod jiných členů rodiny. Pozůstalí si proto zaslouží pracovní volno. Zaveďme ho, navrhují zákonodárci v Kolumbii.

Vyrovnat se s odchodem čtyřnohého přítele je těžké. Podle expertů mohou lidé trpět pocity smutku dlouhé týdny i měsíce. „Třeba podle našich průzkumů se třetina chovatelů trápí až půl roku,“ uvádí specialistka z Havajské univerzity Julie Luiza Adrianová. U 5 až 12 procent lidí podle ní může zármutek vyústit dokonce v dlouhodobé duševní problémy. 

Zákonodárci v Kolumbii se proto rozhodli takovým lidem pomoct. Sepsali návrh zákona, podle kterého by měli pozůstalí chovatelé nárok alespoň na dvoudenní placené smuteční volno – stejně jako při ztrátě lidského rodinného příslušníka. Tento týden normu předložili k projednání ve Sněmovně reprezentantů.


Doporučujeme: Přibývá otrav hypnotiky či vitamínem D3. Na kapačkách končí desítky domácích mazlíčků


Foto: Freepik

„Domácí mazlíčci nejsou jen tak obyčejná zvířata. Vytváříme si k nim pevná pouta, pro mnohé z nás jsou to milovaní členové rodin. Často k nim cítíme stejnou náklonnost jako ke svým dětem,“ vysvětluje důvody svého návrhu autor normy a liberální kolumbijský politik Alejandro Carlos Chacón.

„Odchod takové bytosti pak na nás má obrovský emocionální dopad,“ pokračuje.

Lidí, kteří takto smýšlejí, je navíc podle něj stále víc. „Jasně to ukazují poslední statistiky: nějaký zvířecí společník žije nejméně v šesti z deseti kolumbijských domácností. Ve většině z nich se mu přitom dostává stejné péče, jakou mají i další rodinní příslušníci,“ uvádí muž. Je tedy podle něj logické, že by měli politici tento stav promítnout do legislativy. 


Doporučujeme: Psi a kočky šetří miliardy pojišťovnám. Jejich chovatelé chodí o 15 procent méně k lékaři


A při prosazování návrhu rozhodně není sám. Podle kolumbijského listu El Tiempo ho podporuje poměrně velká část politiků. Nejde přitom jen o jeho spolustraníky, přidávají se i členové jiných partají. Společně si říkají „animalistas“ – tedy ti, kdo hájí práva zvířat. Norma má proto v kongresu celkem velkou šanci na úspěch. 

Pokud návrh skutečně projde, stane se Kolumbie první zemí na světě, kde budou muset zaměstnavatelé poskytovat svým lidem placené smuteční volno kvůli smrti domácího mazlíčka.

Nárok na takové volno ale budou mít jen ti zaměstnanci, kteří svému zaměstnavateli vlastnictví domácího mazlíčka předem nahlásí – ideálně už při nástupu do práce či při jeho pořízení. Zaměstnanec současně bude muset úmrtí svého zvířete dokázat – předloží něco jako jeho „úmrtní list“. Placené volno se také nebude týkat divokých a exotických zvířat.

Text: Veronika Rodriguez
Úvodní foto: iStock