Psi a kočky šetří miliardy zdravotním pojišťovnám. Jejich chovatelé chodí o 15 procent méně k lékaři

Pořiďte si domácího mazlíčka a budete zdravější. S takovým doporučením přišli vědci z Univerzity George Masona. Příznivý vliv chlupáčů na lidské zdraví dokonce vyčíslili finančně: každý Američan, který má doma psa nebo kočku, podle nich navštěvuje lékaře až o 15,8 procenta méně často. Zdravotní systém díky tomu uspoří 11,4 miliardy dolarů ročně.

„Lidé, kteří chovají nějaké zvíře, se totiž nepotýkají tolik s obezitou, stresem či nemocemi srdce a cév. Jsou odolnější vůči alergiím a mají silnější imunitu,“ vysvětluje Terry Clower z Univerzity George Masona a dodává: „Každý z nich proto vyhledá pomoc zdravotníků o 12,5 až 15,8 procenta méně často než lidé bez domácích mazlíčků.“ 

Vzhledem k tomu, že má doma nějakého chlupáče přibližně 65 procent americké populace, znamená to velké úspory. „Průměrný pacient spotřebuje při každé své návštěvě péči za 139 dolarů. Pokud to vynásobíme počtem chovatelů, uspoří domácí mazlíčci zdravotnímu systému 11,4 miliardy dolarů ročně,“ uvádí vědec ve své zprávě


Doporučujeme: Překonat rakovinu mi pomohly i kočky, říká Anička Slováčková


Vůbec největší vliv přitom mají na chovatele psi. A to proto, že své páníčky nutí k pravidelnému pohybu na čerstvém vzduchu. „Spočítali jsme, že asi dvacet milionů amerických pejskařů, kteří vyrazí pětkrát týdně na procházku se svým mazlíčkem, uspoří zdravotnímu systému asi 419 milionů dolarů ročně. Netrpí totiž obezitou a chorobami z ní vyplývajícími,“ tvrdí George Mason.

Tisíc korun ročně

V Česku podobná studie prozatím nevznikla. Pokud by ale platilo, že majitelé zvířat navštíví lékaře v průměru o 15,8 procenta méně často než pacienti bez domácího mazlíčka, uspořil by každý chovatel své zdravotní pojišťovně zhruba 1093 korun ročně.

Podle dat Ústavu zdravotnických informací a statistiky totiž vydají pojišťovny za každého klienta v průměru 25 612 korun ročně. Asi 27 procent této částky přitom putuje právě na návštěvy lékařských ambulancí. Průměrný Čech jich ročně vykoná kolem jedenácti.


Text: Veronika Rodriguez
Úvodní foto: Freepik