Věděli jste, že vám mouchy plivou do jídla? Přenášet tím mohou řadu nebezpečných bakterií

Než se pustí do jídla, tak ho poplivou. Některé ho dokonce rovnou pozvrací. Řeč je o mouchách.

Tito tvorové totiž nemají zuby. Nemohou si proto každé sousto rozžvýkat a rozmělnit pomocí slin v ústech, jako to dělají například lidé. Svůj oběd si proto natráví předem – ještě na talíři. Tekutou stravu potom jen vysají.

„Zatímco lidé si každé své sousto zpracují pomocí trávicích enzymů v ústech, mouchy ničeho takového schopny nejsou. Aby z jídla získaly dostatečné množství živin, musejí si ho připravit ještě před spolknutím,“ popisuje muší způsoby australský etolog Shanmugam Vijaysegaran a dodává: „Dělají to úplně se vším, co jim přijde do rány. Poplivou váš sendvič i kousek sýra. Dopředu si natráví i tlející zdechlinu, na kterou narazily venku.“ 


Doporučujeme: Komáři cítí rakovinu. Pomůže nám to s léčbou?


Foto: Freepik

Svou potravu také jinak ochutnávají: dělají to nohama. „Mají totiž na nich jakási čidla, pomocí kterých zjišťují, jak co chutná a nakolik je které sousto výživné,“ připomíná vědec. Proto se také mouchy tak často čistí. Když si otírají nohy o hlavu, zbavují se tím v podstatě zbytků předchozí potravy a připravují si svá chuťová čidla na chlupatých končetinách na další práci.

351 druhů bakterií

Jenomže s mušími slinami a chlupatýma nohama se na jídlo dostávají bakterie. Podle mikrobioložky Any Karolíny Junqueiry ze singapurské Nanyang Technological University se na jedné mouše obecné vyskytuje až 351 druhů bakterií. „U bzučivky zelené je to 316,“ uvedla v magazínu Scientific Reports.

Některé z těchto mikroorganismů přitom způsobují nepříjemné choroby: salmonelu, úplavici nebo tyfus. Další mohou zapříčinit zápal plic, otravu krve nebo zánět močových cest.

Vědci proto doporučují jídlo před mouchami ukrývat – například přehodit přes něj utěrku. „Ono totiž stačí, aby si tam moucha jen na chvilku sedla, a tyto bakterie se na jídlo okamžitě přesouvají,“ varoval na britském portálu Metro odborník na hmyz Ron Harrison.


Doporučujeme: Bourec místo steaku. Do misek mazlíčků míří potravina budoucnosti


Mouchy ale mohou být i užitečné. Kromě toho, že jsou potravou pro vzácné ještěrky, ptáky, pavouky a žáby, jsou také skvělí opylovači. Pomáhají mnoha rostlinám, aby se úspěšně rozmnožily.

Larvy bzučivky zelené se navíc používají k léčbě špatně se hojících ran. Dokážou totiž vyčistit zanícené bércové vředy, proleženiny a popáleniny. Zázračně odstraní i hnisavou či odumřelou tkáň na takzvaných diabetických nohách. „V ojedinělých případech lze tyto larvy nasadit i do rány, kterou je třeba vyčistit před transplantací kůže,“ uvedla před časem mluvčí Fakultní nemocnice Plzeň Gabriela Levorová.

Podívejte se, jak moucha hoduje na troše sirupu:

 

Zdroje: Annals of the Entomological Society of America, ScienceAlert, Scientific Reports, britský portál Metro.

Text: Veronika Rodriguez
Úvodní foto: Alvesgaspar / Wikimedia Commons / CC BY-SA 3.0