Bourec místo steaku. Do misek mazlíčků míří potravina budoucnosti

Do misek domácích mazlíčků míří další delikatesa: bourec morušový. Evropská komise totiž rozhodla, že jsou larvy tohoto motýla vhodné k výrobě krmiv pro zvířata. Uvedla to ve věstníku, který zveřejnila v pondělí. Pochoutka z larev motýla může obohatit zvířecí jídelníček už od příštího měsíce.

Běžná kočka spořádá za život jen asi dva kilogramy hmyzu. Většinou jde o různé kobylky, můry či masařky, které si uloví při hře. Jenomže to se zřejmě brzy změní. Hmyz se stane běžnou součásti kočičího jídelníčku.

Usilují o to alespoň veterináři. Důvod? Hmyz je podle nich nesmírně zdravý. Oproti dnešním krmivům z hovězího masa, ryb nebo kuřat také zanechává jen nepatrnou uhlíkovou a vodní stopu.

Pro srovnání: abychom získali deset kilo bílkoviny z larev, potřebujeme jen asi 45 čtverečních metrů pole a 54 tisíc litrů vody. Naproti tomu výroba stejného množství hovězího proteinu pohltí 2100 metrů pole a přes milion litrů vody. Tedy násobně víc.


Doporučujeme: Psí krmivo je plné bakterií odolných vůči antibiotikům. Hlavně to syrové


Foto: Freepik

„Pěstování hmyzu je navíc čisté, protože k němu nejsou potřeba hnojiva. Kromě toho pomáhá šetřit potravinami – hmyz se totiž pěstuje na zbytcích lidské stravy, jako jsou ovoce, zelenina nebo chleba,“ podotýká mluvčí ministerstva zemědělství Vojtěch Bílý. 

„Hmyz se proto jeví jako ideální krmivo budoucnosti – a to pro lidi i pro zvířata,“ potvrzuje Eva Straková z Ústavu výživy zvířat při Veterinární a farmaceutické univerzitě v Brně. Už dnes podle ní existují výrobci, kteří přidávají do granulí pro mazlíčky moučku z hmyzu. 

Lepší než steak

Jedlý brouk jim totiž mnohdy poslouží daleko lépe, než ten nejlepší steak. „Je významným zdrojem kvalitního proteinu i tuku – toho má hmyzí moučka dokonce dvakrát víc než ta hovězí. Biomasa těl bezobratlých navíc skýtá také velké množství minerálních látek,“ doplňuje Straková.

V některých druzích hmyzu dokonce nechybí ani taurin – tedy látka životně důležitá pro kočky. Nebo omega-3 mastné kyseliny pro kvalitní srst a zdravou pokožku psa.


Doporučujeme: Veterináři testovali pamlsky. Tři ze čtyř výrobků propadly


Doposud se ale k výrobě granulí používali hlavně mouční červi. Kromě nich bylo možné zpracovat také bráněnky, mouchy domácí nebo některé druhy potemníků a cvrčků.

Nyní k nim nově přibude ještě jedna „položka“ – bourec morušový. Evropská komise o tom informovala ve svém věstníku, který zveřejnila toto pondělí. „Bourec morušový se nově považuje za druh, který je vhodný k výrobě krmiv pro zvířata,“ uvedla přímo v dokumentu. 

Mimo Evropu má ostatně bourec morušový jako pochoutka dlouhou tradici. A to i u lidí. Kukly tohoto motýla jedí třeba obyvatelé Koreji – připravují z nich oblíbený pokrm zvaný „beondegi“. Jako delikatesu vnímají bource i Číňané nebo Vietnamci. Ti zase housenky motýla smaží. Svou chutí pak prý pokrm připomíná vepřové škvarky. 

Bourec morušový:
Foto: Freepik

Zdroje: Věstník Evropské komise (EK), Ministerstvo zemědělství ČR, Veterinární a farmaceutická univerzita v Brně, portál Agris.cz.

Text: Veronika Rodriguez
Úvodní foto: Freepik