Osiřelého koloucha se ujala koza. Podívejte se, jak něžně se o něj stará

V přírodní rezervaci na severovýchodě Číny žije neobvyklá dvojka: kozí máma a její adoptivní syn. Tím ale není osiřelé mládě stejného druhu, nýbrž malý kolouch. Koza se ho ujala a úspěšně ho vychovává.

Lidé koloucha našli před čtyřmi měsíci v horách. Odevzdaně ležel na kraji cesty a nemohl se ani hnout. Byl totiž extrémně vyzáblý a měl zlomenou nohu. Vesničané ho proto opatrně vzali a odnesli ho do záchranného centra při nedalekém Národním parku Tiger and Leopard. Tam se mladého jelena ujali veterináři.

„Nohu jsme mu ošetřili a začali jsme ho krmit sunarem. Jenomže on toho spořádal strašně moc. Byl opravdu hladový,“ vzpomíná v reportáži pro čínskou televizní stanici CGTN jeden z pracovníků parku Xue Yangang.


Doporučujeme: Šimpanzího sirotka se nečekaně ujala máma z cizí tlupy. Překvapené vědce to dojalo


Chovatelé se proto rozhodli pro malý pokus: koupili kozu a dovedli ji k mladému jelenovi. Čekali, co bude. „Koza byla k mláděti nejprve lhostejná, vůbec se k němu neměla,“ popisuje Xue Yangang. Jenomže po pár dnech se v ní něco zlomilo. „Sirotka se jí nakonec zželelo. Přišla k němu a nabídla mu své vemeno,“ říká muž.

Od té doby jsou koza a „její“ malý kolouch nerozlučnou dvojkou. „Koza bere jelena jako svého syna, hlídá ho a vzorně se o něj stará,“ směje se muž a dodává: „Když se jí kolouch náhodou ztratí z dohledu, srdceryvně mečí a hledá ho.“ Totéž platí i o mláděti.

Podle zaměstnanců parku už se jelenovi zahojila i noha. Jakmile tedy vyroste a bude schopný návratu do volné přírody, mají v plánu ho vypustit zpátky do lesa.

Náhradní máma Róza

Něco podobného se stalo před rokem i na Krymu. Také tam lidé našli čerstvě narozeného koloucha, jak chřadne opuštěný na kraji lesa. Odnesli ho proto do zooparku Bachčisaraj, kde našel domov i náhradní mámu. „Tou se stala místní koza Róza,“ informovala loni v červnu televizní stanice BBC News. Podívejte se, jak hezky jí péče o nevlastního potomka jde:

 

Zdroje: televizní stanice CGTN a BBC News.

Text: Veronika Rodriguez
Úvodní foto je ilustrační. Zdroj: Pixabay