Motorkáři našli v lese utýranou vlčici, trpěla několik týdnů. Pachateli hrozí šest let vězení
Chytla se do pytláckého oka a nedokázala se z něj vyprostit. Uhynula pomalu a trýznivým způsobem. Navíc s šesti vlčaty v děloze. Případ vlčice, kterou u Šonova na Náchodsku našli motorkáři, začala vyšetřovat policie. Podle ochránců z Agentury ochrany přírody a krajiny České republiky ji se totiž pachatel, který v lese oko nastražil, dopustil trestného činu týrání.
Šéf Agentury ochrany přírody a krajiny František Pelc označil tento případ za otřesný a ostudný. Jen přečíst pitevní protokol podle něj bylo utrpením. „Vlčice musela několik týdnů strádat, zhubla téměř o čtvrtinu své původní váhy,“ popisuje. Jak moc byla samice zoufalá, podle něj ukazuje nález v jejím žaludku: měla tam kus své vlastní tlapy a jehličí. „Nakonec zemřela na vyčerpání organismu,“ doplňuje Pelc. Žádný virus či jinou příčinu pitva neukázala.
Vlčice přitom byla měsíc březí, v děloze měla šest mláďat. Pravděpodobně patřila k místní smečce, která se pohybuje na území Javořích hor.
Doporučujeme: Vlci, rysi a medvědi. Jak s nimi žít, lidé prozatím nevědí
Agentura ochrany přírody a krajiny proto podala trestní oznámení na neznámého pachatele. „Používání pytláckého oka či smyčky je totiž zakázaným způsobem lovu či odchytu. Tyto mimořádně neetické pasti způsobují zvířeti dlouhou a trýznivou smrt. Je úplně jedno, zda někdo líčil konkrétně na vlka, nebo na jiné zvíře,“ uvedl Františel Pelc a dodal: „Fakt, že se vzácné šelmy a dravci stávají i ve 21. století obětí pytláků, je opravdu ostudný.“
Pachateli hrozí šest let za mřížemi
Policisté už se případem začali zabývat. „Můžeme potvrdit, že jsme přijali trestní oznámení,“ řekla policejní mluvčí Lucie Konečná. V případě dopadení podle ní pachateli hrozí až šest let ve vězení. Za týrání zvířat a pytláctví. „Teď budou probíhat klasická šetření,“ dodala.
Doporučujeme: Zakažte norování, žádají ochránci zvířat. Resort chce tento způsob lovu naopak rozšířit
Vlčici našli začátkem letošního května motorkáři. Objevili ji na málo používané lesní cestě kousek od obce Šonov. Okamžitě o tom podali zprávu uživateli honitby Františkovi Holmanovi. Ten pak spolu s policií nechal tělo převést na Fakultu veterinárního lékařství do Brna kvůli pitvě.
„Cítím velkou lítost, protože vlky ve své honitbě pozoruji dlouhodobě. Vlk podle mě do přírody patří. Spolupracuji proto i s Mendelovou univerzitou v Brně na monitoringu těchto zvířat,“ uvedl myslivecký hospodář honitby František Holman.
Zdaleka nejde o první případ
Z polohy zvířete podle něj bylo zřejmé, že vlčice nezahynula na místě, kde ji motorkáři našli. „Byla na toto místo dopravena,“ řekl. Zároveň vyloučil, že by se členové honitby na tomto činu podíleli.
Podle ochránců se přitom zdaleka nejedná o první případ nelegálního zabití tohoto chráněného živočicha. Jiná utýraná vlčice už podle nich byla nalezena loni v březnu v katastru obce Heřmánkovice – tedy jen nedaleko od místa posledního zločinu. Tehdy mělo zvíře na sobě zbytky kovových částic, které ukazovaly na nelegální zástřel.
Doporučujeme: Pytláci zabijí sto slonů denně, říká Čech. Chystá se spravovat africkou rezervaci
„Zástřel byl zdokumentován i v roce 2020 v chráněné krajinné oblasti Kokořínsko – Máchův kraj a v roce 2019 na Mělnicku,“ uvedla k tomu mluvčí Agentury ochrany přírody a krajiny Karolína Šůlová. Je podle ní pravděpodobné, že to nejsou jediné případy nelegálního usmrcení vlka.
To potvrzuje i Miroslav Kutal z Mendelovy univerzity v Brně. Odborníci podle něj v posledních několika letech zaznamenali minimálně tři různé vlky, kteří se v oblasti Javořích hor pohybovali bez části jedné tlapky. „Toto už je čtvrté zvíře. Zranění pro ně bylo bohužel fatální,“ uvedl. Jiná březí vlčice, která pravděpodobně patřila k sousední smečce, byla podle něj letos v březnu chycená do pytláckého oka u Wałbrzychu. To je asi sedm kilometrů od polské hranice s Českem.
„Pro úspěšné odhalení ilegálních aktivit v regionu je proto nezbytná mezinárodní spolupráce. A to jak při monitoringu, tak při vyšetřování,“ uzavřel.
Zdroj: Agentura ochrany přírody a krajiny, Policie České republiky a Mendelova univerzita v Brně.
Autor: Veronika Rodriguez
Úvodní foto: Pexels