Na Antarktidě se mění podnebí, místo sněhu prší. Zabíjí to mláďata tučňáků

Tučňáky z Antarktidy čeká do konce století zkáza. Na nejsušším kontinentě totiž stále častěji prší. Mláďata tučňáků, která ještě nemají voděodolné peří, tak v chladném a vlhkém počasí mrznou.

Počasí na planetě se mění. Zatímco některé oblasti postihují extrémní sucha, k pobřeží Antarktidy naopak míří deště. A bude jich stále přibývat. Podle fyzičky Étienne Vignonové z francouzské Sorbony sem spadne  do konce století o 240 procent víc „kapalných“ srážek.

To bude mít dalekosáhlé následky. „Urychlí to tání ledovců, což zvedne hladiny moří po celém světě,“ píše badatelka v magazínu Geophysical Research Letters a pokračuje: „Déšť bude mít také dramatické dopady na mláďata tučňáků císařských a kroužkových. Vzhledem k tomu, že ještě nemají voděodolné a mastné peří, totiž velmi snadno prochladnou a zmrznou.“

Něco podobného už se podle ní nejednou stalo. Například v sezóně 2013 až 2014 kvůli dešti uhynula úplně všechna mláďata tučňáka kroužkového v okolí výzkumné stanice Dumont d’Urville v jihovýchodní Antarktidě. „Nezbylo jedno jediné,“ připomíná žena.


Doporučujeme: V oceánech končí miliardy roušek. Zabíjejí zvířata


Foto: Ian Duffy / Wikimedia Commons / CC BY 2.0

Dnes patří Antarktida k nejsušším místům na planetě. Podle vědců je to vlastně studená poušť.

Většina srážek, které se na kontinent dostanou, jsou navíc sněhové, nikoliv dešťové. Podle francouzské badatelky tady prší jen asi dvacet dní v roce. „Na východním pobřeží jsou to dokonce jen čtyři dny v roce,“ přibližuje Étienne Vignonová. Zvířata proto nejsou na intenzivnější deště připravená.

Ropné skvrny a rybolov

Populace tučňáků navíc skomírá už nyní. Ničí ji pohyby ledovců, ropné skvrny a intenzivní rybolov. 

„Třeba v sezóně 2017 se na Antarktidě narodily tisíce mláďat, nakonec ale přežila jen dvě. Jejich rodičům totiž zkomplikoval život ledovec Mertz, který se pár let předtím kvůli oteplování odlomil a začal se přeskupovat. Zamezil nebohým tučňákům přístup na moře,“ řekl listu The Guardian Yan Ropert-Coudert z francouzského Národního centra pro vědecký výzkum. Tučňáci kvůli tomu museli za potravou mnohem dál, někdy podstoupili cestu až sto kilometrů dlouhou. „A mláďata mezitím hladověla,“ podotkl Yan Ropert-Coudert.

K úhynu tučňáků přispěl i intenzivní rybolov. Antarktické vody totiž přitahují nejenom oficiální rybářské společnosti, ale i nelegální lodě. Společnými silami pak oceán plundrují, takže zvířata nemají dost potravy. „Jen pro ilustraci, o jak velký problém jde: rybolov se v této oblasti od začátku tohoto století víc než zdvojnásobil,“ uvádí zpráva Komise pro zachování živých mořských zdrojů Antarktidy. Do konce století proto mohou tučňáci z Antarktidy vymizet.


Doporučujeme: Snímky, které vyvolávají úzkost: velryba se snaží kličkovat mezi loděmi


Text: Veronika Rodriguez
Úvodní foto: Pixabay