Černobyl po 35 letech. Okolí elektrárny kypí životem, lesem se potulují zdivočelé krávy

UVNITŘ VIDEO. Od výbuchu černobylské elektrárny dnes uplynulo 35 let. Jak oblast vypadá? Krajinou prorůstá mladý les a v tom se zabydlují zvířata. Potulují se tu dokonce i zdivočelé krávy. Podle pracovníků černobylské rezervace se znovu naučily, jak žít ve volné přírodě. 

Vypadají, jako by si jen odskočily od svého majitele. Líně se potulují mezi stromy, okusují šťavnatou trávu a příležitostně si změří síly v rodinné potyčce.

Spokojeně vyhlížejí i jejich těla: žádná kráva nemá vystouplá žebra, vidět nejsou ani jiné stopy strádání. Naopak. Srst mají pěkně hustou a v pase se jim tvoří blahobytné faldíky.

Že jde o zdivočelé stádo krav v černobylské oblasti, by zkrátka nikdo nečekal. Podle ukrajinského ministerstva ekologie a přírodních zdrojů už přitom v lese žije pátým rokem. Naprosto samo a bez pomoci.


Doporučujeme: Vlci, rysi a medvědi. Jak s nimi žít, lidé prozatím nevědí


Foto: Černobylská radiační a ekologická biosférická rezervace (http://zapovidnyk.org.ua)

„Stádo krav se tady volně potuluje už od roku 2016, co zemřeli jeho původní majitelé,“ uvádí ministerstvo ve zprávě na svém webu. Majitelé byli zřejmě starousedlíci, kteří se do svého domu vrátili i přes varování úřadů.

Když oba manželé zemřeli, stračeny mléčného plemene se o sebe musely postarat samy. Naučily se žít v divočině, a to v zimě i v létě. Stejně jako všechna další zvířata. Vypořádaly se dokonce i s vlky, kterým se v hustých lesích Černobylu nebývale daří.

„Zvládly to výborně,“ říká jeden z pracovníků černobylské rezervace pro ukrajinské Suspilne radio.

Stádo si podle něj vypracovalo účinnou strategii: „Přes den se potuluje v lese a v noci se ukrývá za zdmi starých statků. Pro krávy je to jednak pohodlné, především je to ale mnohem bezpečnější. Šance vlků na úspěch se tím snižuje,“ vysvětlil muž.

Před vlky do stodoly

Pokud už na obranu přece jen dojde, krávy se podle něj semknou do kruhu. „Nejsilnější kusy zůstanou na okrajích, aby mohly bránit ostatní. Naopak telata se uchylují do středu,“ popsal chování stáda pracovník. Totéž stádo udělá, když je venku opravdová zima.

„Chovají se tedy stejně jako jejich dávní divocí předci. Je obdivuhodné, že na tuto strategii přišly stračeny samy,“ chválí je muž.

Podle ukrajinského ministerstva ekologie a přírodních zdrojů se díky tomu jejich stádo úspěšně rozrůstá. „Zatímco ještě v roce 2019 mělo jen třináct členů, loni už to bylo o čtyři víc,“ píše úřad na svém webu. Letos už pracovníci černobylské rezervace napočítali v rodině devatenáct kusů.

„Všechny krávy jsou navíc zdravé. Jen dominantní býk má drobné poranění na pravém oku,“ uvádějí úředníci. Území, na kterém se černobylské stračeny pohybují, je velké zhruba čtyři kilometry.


Doporučujeme: Jak aligátoři přežívají mrazy? Vystrčí čumáky z ledu


Foto: Černobylská radiační a ekologická biosférická rezervace (http://zapovidnyk.org.ua)

V Čerobylské zóně se ale nepotuluje jen zdivočelý dobytek. Pětatřicet let po tragédii se kdysi mrtvá radiační a ekologická rezervace změnila k nepoznání. Díky nepřítomnosti přirozeného nepřítele, člověka, se do ní začala vracet i divoká zvířata. A i těm se v oblasti nebývale daří.

Podle pracovníků rezervace se v černobylských lesích najdou dokonce i chráněné druhy, které jsou zapsané v Červené knize ohrožených zvířat. „Narůstá tu počet losů, jelenů, vlků či rysů. Usídlili se tu dokonce i ti, kteří v této oblasti nikdy předtím nežili – například jeřáb popelavý,“ vyjmenovávají pracovníci rezervace. 

Domov tady našel medvěd hnědý, orel mořský a další živočichové, kteří se v oblasti považovaly za vzácné. Ve vyklizené zóně se usídlila dokonce i početná populace koní Převalského.

Horší než Hirošima

Od havárie, při níž exploze zničila reaktor Černobylské jaderné elektrárny na Ukrajině, uplynulo 26. dubna přesně pětatřicet let. Podle Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) se tehdy do ovzduší dostalo přibližně čtyřistakrát více radioaktivního spadu než z atomové bomby svržené v roce 1945 na Hirošimu.  

Okolí Černobylu se proto neprodyšně uzavřelo. Úřady vyhlásily kolem zničeného reaktoru třicetikilometrové zakázané pásmo. Lidé tam dodnes žít nesmějí, byť se někteří starousedlíci i přes zákaz úřadů do oblasti vrátili. Pro turisty už je ale oblast otevřená.


Doporučujeme: VIDEO: Fascinující záběry, jak pijí kočky a psi


Text: Veronika Rodriguez
Úvodní foto ilustrační: Freepik